Sığır Destekleme Şartları Açıklandı « Bingöl Güncel.tv

15 Ocak 2021 - 23:15

Sığır Destekleme Şartları Açıklandı

Başvurular başladı, besilik erkek sığır desteklemesi almak isteyen yetiştiriciler için destekleme şartları açıklandı.

Sığır Destekleme Şartları Açıklandı
Son Güncelleme :

08 Haziran 2018 - 23:33

Bu Haber 11 Kez Okundu

Başvurular başladı, besilik erkek sığır desteklemesi almak isteyen yetiştiriciler için destekleme şartları açıklandı.

Bingöl İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda, besilik erkek sığır desteklemesi almak isteyen yetiştiriciler için destekleme şartları belirtildi.

Besilik erkek sığır desteklemesi almak isteyen yetiştiricilerin, sığırları erkek, 12 aylık yaştan büyük ve karkas ağırlığı en az 200 kilogram olması gerekecek. Yetiştirici en fazla 200 baş sığırı için destekten yararlanabilecek.

BESİLİK ERKEK SIĞIR (MANDA DÂHİL) DESTEKLEMESİ ŞARTLARI:

– Erkek sığırlar yurt içinde doğmuş, küpelenmiş, TÜRKVET’e işletme ve hayvanların kaydı yapılmış, 1/1/2018 – 31/12/2018 tarihleri arasında kesilmiş olmalıdır.

– Sığırlar, erkek, 12 aylık yaştan büyük ve karkas ağırlığı en az 200 kilogram olmalıdır.

– Sığırlar, kesimhanelerde kestirilmiş olmalıdır. Bu durum, kesim ücreti faturası/alındı makbuzu/kesilecek hayvan veya karkasının alım satımına ilişkin satış belgesi, kesimhane Resmi Veteriner Hekimi tarafından onaylanmış kesim cetveli ve TÜRKVET’te hayvanın düşümünün yapıldığı belgelenmelidir.

– Bir yetiştirici en fazla 200 baş (200 dâhil) sığırı için destekten yararlandırılır.

– Bakanlıkça mecburi kesime tabi tutulan erkek sığırlar ile kesim sonrası muayenede karkasın imhasına karar verilen erkek sığırlar için destekleme ödemesi yapılmaz.

– Sığırlar, kesim tarihi itibarıyla, son 90 günde başvuru sahibinin işletmesinde beslenmiş olmalıdır. Bu süre TÜRKVET kayıtlarıyla doğrulanır. (Besi süresini tamamlamış erkek sığırların alımını yaparak kestirenler bu destekten yararlanamazlar.)

– Başvurular Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği (Tebliğ no: 2018/21)  yayımı tarihi (08/06/2018)  ile 11/1/2019 tarihi arasında yapılır.

– Yetiştiriciler il/ilçe müdürlüklerine TCKN/VKN, TÜRKVET’te kayıtlı işletme numarası ve adreslerinin bulunduğu dilekçe ile başvurur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.