Sözen: “Referandumda Başkanlık Sisteminin Kabul Olması İçin Oy Kullanacağız” | Bingöl Güncel.tvBingöl Güncel.tv

19 Mayıs 2021 - 03:16

Sözen: “Referandumda Başkanlık Sisteminin Kabul Olması İçin Oy Kullanacağız”

Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen, başkanlık sistemini ön gören Anayasa değişiklik teklifi hakkında “referandumda başkanlık sisteminin kabul olması için oylarımızı kullanacağız” dedi.

Sözen: “Referandumda Başkanlık Sisteminin Kabul Olması İçin Oy Kullanacağız”
Son Güncelleme :

04 Ocak 2017 - 8:54

Bu Haber 30 Kez Okundu

Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen, anayasa değişikliği açıklamalarda bulundu. Sözen, konfederasyona bağlı kuruluşlar ile referandumda başkanlık sistemi için oy kullanacaklarını belirterek, “Başkanlık Sistemini ön gören Anayasa değişiklik teklifi TBMM’de Anayasa Komisyonunda kabul edilerek görüşülmek üzere Meclis Genel Kuruluna sevk edilmesini son derece önemli, doğru, yerinde, geç kalınmış bir karar olarak görüyoruz. Bu kararın Mecliste yeterli çoğunlukça kabul edilerek referanduma gitmesi durumunda Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı olarak şahsım, ailem, Konfederasyonumuza bağlı 5 Federasyon ve bağlı dernekler ile bu derneklere bağlı Güvenlik korucularımız ve Aileleri referandumda başkanlık sisteminin kabul olması için oylarımızı kullanacağız.Çünkü Türkiye uzun yıllar boyunca çok partili koalisyon hükümetlerine maruz kalmış bu koalisyon hükümetleri ülkemizi işlevsiz hale getirmiştir. Türkiye bu hükümetler zamanında ekonomik siyasal kültürel sorunlar yaşamış, ülke olarak altı ayda bir erken seçimler yapmak zorunda bırakılmışız. Bu durum Türkiye’ye ciddi zaman ve ekonomik kayıplar yaşatmıştır. Türkiye bu hükümetler zamanında IMF’ye gırtlağına kadar borçlanmış, kamuda çalışanların maaşları ödenmez duruma gelmişti” dedi.

“BAŞKANLIK SİSTEMİ, ABD’Yİ RAHATSIZ ETTİ”

Sözen, açıklamasında “Ayrıca ülke olarak başkanlık sistemine geçmek istememiz başta müttefikimiz olan Avrupa birliği ülkelerini ve ABD’yi son derece rahatsız etmiştir. Çünkü Türkiye’nin kendine has kendi modelini oluşturduğu bir başkanlık sistemi ile birçok alanda çağ atlayacağını, siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda Ortadoğu ülkelerine model olacağını bilen Avrupa ülkeleri başkanlık sisteminden rahatsız olmaktadırlar. Türkiye’nin Başkanlık sistemi ile ayağındaki birçok prangadan kurtulacağını bu Avrupalı ülkeler bildikleri için kalkınmamızın ilk adımı olan bu başkanlık sistemini engelleme çabası içine girmişlerdir. Türkiye’de son zamanlarda meydana gelen terör hadiselerinin altında bu durumumuzu hazmedemeyen Avrupalı ülkelerin teröre verdiği desteklerden kaynaklandığını tüm halkımız bilmektedir. Türkiye’nin bağımsız bir ülke olarak kararlarını vermesinden rahatsız olan bu ülkeler içte ve dışta ülkemizi birçok tehlikeye maruz bırakmaktadırlar. Açık bir şekilde ABD ve diğer dış güçler Terör örgütlerine silah teçhizat ve mühimmat desteği vermektedirler. Başta ABD ve koalisyon devletlerinin Fırat Kalkanı harekâtında ülkemize destek vermemelerinin temelinde de başkanlık sisteminin gelecek olmasından kaynaklanmaktadır” dedi.

“O İDDİALAR YALANDIR”

Sözen, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Ana muhalefet partisi başta olmak üzere bazı kişi ve kuruluşların Başkanlık sisteminin rejim değişikliği olduğu iddiaları da külliyen yalandır. Bu çevreler Türkiye’nin dışa bağımlı olarak hareket etmesini ve gelişmesini istemeyen çevrelerdir. Başkanlık sistemi rejim değişikliği olmadığı gibi Cumhuriyetimizin daha da güçlenerek devam etmesinin garantisidir. Çünkü yaşadığımız coğrafyada ayakta kalmanın en önemli unsuru askeri ekonomik ve siyasal anlamda güçlü bir gelecekten geçtiğini hepimiz biliyoruz. Biz bu coğrafyada ekonomik, askeri ve siyasal anlamda güçlenmezsek bizi parçalara ayırmak isteyen haçlı zihniyetinin ve içerdeki işbirlikçilerinin ekmeğine yağ sürmüş oluruz. Ortadoğu coğrafyasında güçlü bir Türkiye’nin bütün bölge halkı başta olmak üzere dünyadaki mazlum ve mağdur insanlarında umudu olduğunu çok iyi bilen bu haçlı zihniyeti ülkemizin güçlenmemesi için bütün senaryoları hayata geçirmek için elinden geleni yapmaktadırlar.30 yıldır ülkemizin doğu ve güneydoğusunda yaşanan terör hadislerinin altında da , 15 Temmuz darbe girişiminin altında da , son zamanlarda ülkemizde meydana gelen terör olaylarının altında da bu haçlı zihniyetinin parmağı olduğunu halk olarak biliyoruz.Bu gerçekler ışığında halkımızı birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde birliğine ve beraberliğine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Güçlü bir Türkiye’nin önündeki en büyük şans olan Başkanlık sistemine her kesimi destek vermeye davet ediyoruz. Avrupa birliği ülkeleri ve ABD başta olmak üzere bize neyi dayatıyorlarsa, neyi yapmamızı istemiyorlarsa bizler onun tersini yapmamız lazım. Bugün dost görünümlü düşmanlarımız Başkanlık sisteminden rahatsız oluyorlarsa halkımız bilmelidir ki Başkanlık sistemi tartışmasız faydalıdır.Biz Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemizin lehine milletimizin menfaatine olan ve olacak her türlü kararın arkasında canımız ve kanımız pahasına durmaya devam edeceğiz.”