Toplumun ihtiyaçlarını giderecek bilim üretmek lazım « Bingöl Güncel.tv

21 Ocak 2021 - 20:50

Toplumun ihtiyaçlarını giderecek bilim üretmek lazım

Bingöl Üniversitesi’nde düzenlenen “Üniversitelerde Kalite Yönetimi ve Kurumsallaşma Süreci” Konferansında konuşan İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, “Üniversiteler, topluma açılmalı ve toplumun ihtiyacını giderecek bilimi üretmesi lazım” dedi.

Toplumun ihtiyaçlarını giderecek bilim üretmek lazım
Son Güncelleme :

19 Nisan 2018 - 0:38

Bu Haber 6 Kez Okundu

Bingöl Üniversitesi’nde düzenlenen “Üniversitelerde Kalite Yönetimi ve Kurumsallaşma Süreci” Konferansında konuşan İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, “Üniversiteler, topluma açılmalı ve toplumun ihtiyacını giderecek bilimi üretmesi lazım” dedi.

Bingöl Üniversitesi’nde “Üniversitelerde Kalite Yönetimi ve Kurumsallaşma Süreci” Konferansı düzenlendi. Enstitüler Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Bingöl Valisi Ali Mantı, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Ciftçi ve Prof. Dr. Hakan Olgun, Genel Sekreter Prof. Dr. Abdullah Taşkesen ile Bingöl Üniversitesi’nin akademik ve idari personeli katıldı. Konferansın konuşmacıları ise İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz ve Genel Sekreteri Metin Küçük’tü.  

Konferansın ilk konuşmacısı olan İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, bütün dünyanın çok hızlı bir değişim yaşadığını ifade ederek sözlerine başladı. Bu değişimle beraber teknolojinin ve insan ilişkilerinin de değiştiğini dile getiren Prof. Dr. Ersöz, “Günümüzde üniversiteler, topluma ışık tutan konumda. Araştırma ve üretme merkezlerdir. Üniversiteler, araştırma yaparken topluma da açılmalıdır.  Topluma açılan, toplumun ihtiyaçlarını gidermeye yönelik çalışan kurumlar olmalıdır üniversiteler. Üniversiteler olarak toplumun ihtiyaçlarını giderecek bilimi üretmeliyiz. Sivil toplum öğütleri, iş dünyası, odalar ve sanayicimizle birlikte bunu yapmalıyız. Üniversiteler sadece öğrencileri yetiştiren yerler olmamalı. Üreten, ithal ürünlerin önüne geçen projeler yapan, ülkenin ihtiyaçlarını gideren ve daha ileriki safhada dışarıya ihraç edecek seviyeye gelmeliyiz. Bunun için gençlerimize öğrenme ve üretme alışkanlığı kazandırmalıyız. İyi muhakeme etme yeteneği ile beraber proje üreten ve uygulayan öğrenciler yetiştirmeliyiz” diye konuştu.

İdari birimlere ilişkin konuşan İstanbul Üniversitesi Genel Sekreteri Metin Küçük, akademik bir kurumda idari personele de büyük sorumluklar düştüğünü söyledi. Mümkün ile imkansız arasında, imkansıza en yakın hedefler koymak gerektiğini ifade eden Küçük, başarının yaptığı işi sevmekle mümkün olduğunu belirtti.

Programın sonunda konuşmacılara teşekkür plaketi takdim eden Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, programda çok faydalı bilgiler edinildiğinin altını çizdi. Verimli bilgiler sundukları için konuşmacılara teşekkür eden Prof. Dr. Çapak, salonu dolduran katılımcılara da teşekkür unutmadı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.