DOLAR 16,5459 -2.05%
EURO 17,5059 -1.89%
ALTIN 971,92-2,02
BITCOIN 342340-5,52%
Bingöl
20°

AZ BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

TÜBİTAK İşbirliğinde Konferans Yapıldı
38 okunma

TÜBİTAK İşbirliğinde Konferans Yapıldı

19 Mart 2021 19:45
TÜBİTAK İşbirliğinde Konferans Yapıldı
0

BEĞENDİM

Bingöl Üniversitesi – TÜBİTAK İş birliği kapsamında  “AR-GE ve Yenilik Ekosisteminde Birlikte Geliştirme ve Birlikte Başarma” konferansı yapıldı. Üniversite Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak’ın moderatörlüğünde çevrimiçi olarak gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal katıldı.

Programa konuşmacı olarak katılan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, ‘birlikte geliştirme, birlikte başarma’ noktasını, 2007 yılından sonra kurulan üniversiteler için zorunluluk olarak gördüğünü belirtti.

Ar-Ge ve yenilik süreçlerinde dönüşümün; bilgiyi üreten kurumların, bilgiyi kullanan kurumlarla ilişkilerinin tek yönlü değil, çift yönlü dönüşümün olmasının gereksinimi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Mandal, “Bu dönüşümler doğrusal yenilikten-geri besleme yeniliğine, kapalı yenilikten-açık yeniliğe, teknoloji odaklı yenilikten-sistemik güçlük içeren yeniliğe, bireysel yenilikten-iş birliği ve disiplinler arası yeniliğe, kendiliğinden gelişen yenilikten-sistematik yeniliğe, bilgi değişimi odaklı yenilikten-birlikte geliştirme odaklı yeniliğe yönelik dönüşümlerdir. Yaşadığımız bu süreç misyon üniversitelerinde daha yoğun olarak yaşadığımız bir süreçtir. Bu sistem yükseköğretim ekosisteminde de oluşturulmaya çalışılıyor ve her üniversite kendi modelini oluşturmaya çalışıyor” dedi.

“Bilginin Nitelikli Hale Gelmesi, İnsan Kaynağının Nitelikli Hale Gelmesidir”

Prof. Dr. Mandal, “TÜBİTAK olarak ‘Birlikte Geliştirme, Birlikte Başarma’ stratejik yaklaşımlarının hedef odaklı, iş birliğine dayalı, yüksek katma değerli, toplumsal ve ekonomik fayda sağlayan, birlikte başarma yaklaşımı olduğunu vurgulayarak, “Bu konularda başarılı olmak için anahtar süreç, bilginin nitelikli hale gelerek geri dönmesi ve insan kaynağının nitelikli hale gelmesidir” şeklinde sözlerini noktaladı.

“TÜBİTAK Başkanına katkılarından dolayı teşekkür ediyorum”

Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın yaptıkları davete katılarak kendilerini mutlu ettiklerini belirterek,  “Çevrimiçi olarak yaptığımız bu programdan sonra, ilerleyen tarihlerde başka bir programımızı yüz yüze yapmayı umut ediyoruz. Gerek YÖK’teki görevi çerçevesinde gerekse TÜBİTAK başkanı olarak üniversitemize katkılarından dolayı TÜBİTAK Başkanımıza, Bingöl Üniversitesi çalışanları adına teşekkür ederim” dedi.

Konferansa Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Çiftci, Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, Genel Sekreterimiz Mesud Öğmen, üniversite birim yöneticileri, ilgili kurum yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

Program, soru-cevap şeklinde sona erdi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.