Türkiye, Suudi Arabistan’ın Elektronik Vize Uygulamasına Dahil Oluyor
799 okunma

Türkiye, Suudi Arabistan’ın Elektronik Vize Uygulamasına Dahil Oluyor

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki son görüşmeler sonucunda, Türkiye Suudi Arabistan'ın elektronik vize uygulamasına katılmaya karar verdi.

ABONE OL
Ekim 18, 2023 13:57
Türkiye, Suudi Arabistan’ın Elektronik Vize Uygulamasına Dahil Oluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki son görüşmeler sonucunda, Türkiye Suudi Arabistan’ın elektronik vize uygulamasına katılmaya karar verdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bu yeni uygulamanın umre, hac ve diğer seyahatler için büyük bir kolaylık getireceğini ifade etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Tevfik er-Rabia ve beraberindeki heyeti Bakanlık’ta ağırladı. Görüşme sırasında Bakan Uraloğlu, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, vize konularının ele alındığını belirtti. Bakan Uraloğlu, “Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki elektronik vize uygulamasının, umre, hac ve diğer seyahatler için büyük bir kolaylık sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Tevfik er-Rabia, Türkiye’nin bu elektronik vize uygulamasına katıldığını belirterek, Türk vatandaşlarının bu uygulama sayesinde 5 dakikadan daha kısa bir süre içinde vize alabileceklerini veya Suudi Arabistan’a gittiklerinde havalimanlarında vize işlemlerini hızla tamamlayabileceklerini söyledi. Bu elektronik vize bir yıl boyunca geçerli olacak ve 90 günlük ikamet hakkı tanıyacak. Bu yeni uygulama ile Türk vatandaşları, Mekke ve Medine’nin yanı sıra Suudi Arabistan’ın diğer bölgelerini ve şehirlerini ziyaret edebilecekler. Elektronik vize ve artırılan uçuş kapasiteleri, iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmenin yanı sıra turizm ve diğer sektörlere de olumlu katkı sağlayacak.

Görüşme aynı zamanda, İstanbul Havalimanı’ndan kutsal topraklara gidecek hacı adaylarının Suudi Arabistan’daki havalimanlarında prosedürlere tabi tutulmadan otellerine sorunsuz bir şekilde ulaşmalarını sağlayan “Mekke Yolu” projesinin 2024 yılında devam etmesi ve sivil havacılık ile demiryolu taşımacılığı alanlarında iş birliğinin geliştirilmesi gibi konuları ele aldı. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.