DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 359697-1,29%
Bingöl
18°

HAFİF YAĞMUR

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Ülke olarak derin bir ekonomik buhranın içinden geçiyoruz”
2 okunma

“Ülke olarak derin bir ekonomik buhranın içinden geçiyoruz”

8 Temmuz 2021 10:35
“Ülke olarak derin bir ekonomik buhranın içinden geçiyoruz”
0

BEĞENDİM

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bingöl İl Başkanı Hasan Aktaş, zamlarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Aktaş, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Ülke olarak derin bir ekonomik buhranın içinden geçiyoruz. Tam üç yıl önce. 2018 yılının Temmuz ayında, tek odam rejiminin resmen yürürlüğe girmesiyle birlikle, yaşadığımız ekonomik krizin şiddeti arttı. Kriz vatandaşlarımızın canım daha çok yakar hale geldi. Şahsım hükümetinin, halkı COV1D-19 salgınıyla mücadelede yalnız bırakmasının ardından da bu kriz lam bir buhrana don ustu. Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf, öğrenci buhranın ortasında yasam mücadelesi veriyor. Milyonlar işsizlikle, hayat pahalılığıyla, yoksullukla, borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşuyor.”

“ŞAHLANAN BİR AVUÇ İMTİYAZLI İNSAN OLACAK”

“Halkımız bu sorunlarla boğuşurken. Saraylarından ülkeyi yönetenler, milyonların sırtına yeni yükler bindiriyor. Erdoğan’ın Şahsım Hükümeti, miting meydanlarında ‘Temmuz ayında ekonomi şahlanacak” demişti ama Temmuz ayıyla beraber zam yağmuru hızlandı. Anlaşılan o ki, şahlanan yine milyonlar değil, bir avuç imtiyazlı insan olacak. Çünkü Saray halkın gerçeklerine ve ihtiyaçlarını tamamen sırtını dönmüş durumda.”

“BOZUK DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

“1 Temmuz itibariyle elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12, sanayi kuruluşlarında kullanılan doğalgaza yüzde 20, LPG’ye 60 kuruş, öğrenci harçlarına ise yüzde 10 zam yapıldı. Son zamlarla birlikte, sene basından beri elektriğe yüzde 22, doğalgaza yüzde 20 zam uygulanmış oldu. Tek adam rejiminin yürürlüğe girdiği günden bugüne elektrik faturaları 8 kez, doğalgaz faturaları do 13 kez zamlandı. İktidarın kurduğu bu bozuk düzen, vatandaşa sadece açlık, işsizlik ve zam getirdi. Biz bu bozuk düzeni değiştireceğiz. Demokratik hukuk devletine son verip yerme Sahsım hükümetini koyanların kurduğu bu düzeni değiştireceğiz.”

“MAZOT. GÜBRE. ELEKTRİK PAHALANACAK”

Saray rejiminin, halkın sırtına yüklediği büyük yük ve ağır ekonomik yıkım, TÜİK’in artık makyaj tutmayan enflasyon verilerinde bile görülüyor. TÜİK’in açıkladığı Haziran 2021 verilerine göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 17.53 ile son 2 yılın zirvesine yükseldi. Üreticinin maliyetleri ise yıllık yüzde 42.89 artışla son 32 ayın zirvesinde Bütün bu gelişmeler, saray rejiminin yarattığı yıkımın, halkın sırtına yeni yükler bindireceğinin de işareti Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark, bir sure sonra artan maliyetlerin tüketiciye yüksek enflasyon olarak döneceğini gösteriyor. Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında sürekli değer kaybetmesi ise ithal girdiye mahkum edilmiş çiftçimizin, üreticimizin maliyetlerinin artacağının habercisi. Mazot pahalanacak, gübre pahalanacak, elektrik pahalanacak… Bunun üzerine bir de son zamlar önümüzdeki aylarda enflasyona yansıyacak. Açık olan bir şey var; o da Saray rejiminin kurduğu düzen vatandasın hayatını daha pahalı, daha yaşanamaz hale getirecek.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.