DOLAR 16,8140 -0.15%
EURO 17,5546 0%
ALTIN 976,71-0,08
BITCOIN 3423126,50%
Bingöl
23°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Umut Kervanı, 363 Aileye Yardımda Bulundu
6 okunma

Umut Kervanı, 363 Aileye Yardımda Bulundu

5 Mart 2021 09:22
Umut Kervanı, 363 Aileye Yardımda Bulundu
0

BEĞENDİM

Yaptığı hayırlı hizmetlerle adını duyuran Umut Kervanı Vakfı Üyesi Bingöl Umut Kervanı İnsani Yardım ve Eğitim Kültür Derneği (Bingöl Umut Kervanı Derneği), 2021 yılı Şubat ayına ait faaliyet raporunu açıkladı.

Yapılan çalışmalarla ilgili yazılı açıklama yapan Bingöl Umut Kervanı Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Refik Gönül, “Bingöl Umut Kervanı Derneği olarak mübarek üç ayların birincisi olan Recep (Şubat 2021) ayında 353 aileye 52 bin 324 TL değerinde gıda yardımı yaptık. 10 aileye 6 bin 50 TL nakit yardımında bulunduk. Toplamda 363 aileye 52 bin 324 TL ayni ve nakdi yardımda bulunduk” dedi.

ZORLU BİR İMTİHANDAN GEÇMEKTEYİZ

Kardeşliğin en önemli vasıtalarından birinin infak olduğunu ifade eden Gönül, “Kur’an’da genellikle iyiliklerin sevabı bire on olarak gösterildiği halde, Allah yolunda yapılan infakın sevabının bire yedi yüz ve daha üstü olduğu bildirilmiştir. Bu da infakın Allah katındaki değerini gösterir. Şüphesiz infakın birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaların başında, infak eden kişinin başkasına karşılıksız yardımda bulunmanın iç huzurunu yaşaması gelir. Diğer taraftan infak sayesinde kişi kibir, gurur, cimrilik ve bencillik gibi dinimizce yerilen kötü vasıflardan kurtulur. “Peygamber Efendimiz (s.a.v) Bir hadisinde: “Kardeşine göstereceğin tebessüm, bir sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yolu gösterivermen sadakadır; gözü sakat kimse için görüvermen sadakadır; yoldan taş, diken, kemik (gibi şeyleri) kaldırıp kenara atman sadakadır; kovandan kardeşinin kovasına su boşaltman sadakadır.” (Tirmizî, Birr, 36/1956) İçinde bulunduğumuz kıymetli zaman diliminde yardımlarımız devam edecektir inşallah. Bu konuda hayırsever Bingöl halkının desteklerini bekliyoruz. Malum yaklaşık bir yıldır zorlu bir imtihandan geçmekteyiz. Unutmamak lazım ki; zor zamanlarda yapılan hayırların sevabı diğer zamanlarda yapılan hayırlarla mukayese bile edilemeyecek kadar fazladır. Bundan dolayı imkânları müsait olan tüm kardeşlerimize çağrımız şudur; bizler Bingöl’de fakir zengin arasında köprü görevini görmekteyiz. Sizlerde Allah’ın bire 10, bire 100, bire 700 ve bire hesapsız mükâfat vaat ettiği bu müstesna zaman dilimlerinde muhtaç fakir insanlarımıza destek olmak isterseniz buyurun beraber bu görevi ifa ederek bu müstesna mükâfatlara nail olalım inşallah” diye konuştu.

MÜMİN KALP, MAL İLE DEĞİL; İMAN İLE MUTMAİN OLUR

İnfakın, mutluluğun merdiveni olduğunu belirten Gönül, “Alan kimse, nimetlerden geçici ve sınırlı bir şekilde yararlanırken; veren müminin hazzı kısa sürede sona ermez. Mümin kalp, mal ile değil; iman ile mutmain olur. Allah yolunda infak etmekle fakir düşeceğinden korkmaz. Kendisi hiçbir şey değilken Allah onu meydana getirmiş, vücut, göz, kalp, lisan ve sayısız nimetler bağışlamış ve mal sahibi yapmıştır. Bunlar Allah’a aittir. Öyle ise Allah’a güvenen birisi Allah yolunda ve Allah rızası için malını infak etmekten çekinmez. Bu çalışmalarda emeği geçen herkesten Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.