Üniversitenin Kanser Projesine Destek
343 okunma

Üniversitenin Kanser Projesine Destek

Bingöl Üniversitesinde kanser araştırmaları ile ilgili hazırlanan iki projenin Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından kabul edildiği belirtildi.

ABONE OL
Eylül 30, 2022 18:12
Üniversitenin Kanser Projesine Destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl Üniversitesinden yapılan açıklamada, “Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Can Ali Ağca ve Doktora öğrencileri Deniz Özdemir ve Seher Saruhan tarafından hazırlanan 2022-A-05 kodlu “Yeni Nesil Klinik Aday ATM Inhibitörü AZD1390’nın Meme Kanseri Tedavisindeki Potansiyel Rolünün Araştırılması” ve 2022-A-06 kodlu “PROTAC MCL1 Degrader İnhibitörünün BRAF Mutant Kolorektal Kanser Tedavisindeki Apoptoz Direncine Etkisinin Araştırılması” başlıklı projeler Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından desteklenmeye hak kazandı. Bu iki proje aynı zamanda üniversitemizin ilk TÜSEB projeleri olma özelliği taşıyor.

Proje çalışmalarında terapötik potansiyele sahip olan klinik aday ‘AZD1390’ ve ‘PROTAC’ temelli inhibitörlerinin kanser tedavisindeki rollerinin deşifre edilmesi hedefleniyor” denildi.

Proje Koordinatörü Doç. Dr. Can Ali Ağca da, TÜSEB’den proje kazanmalarının kendilerini mutlu ettiğini ifade ederek, “Şahsım ve takım arkadaşlarım adına bize her konuda verdiği desteklerden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak hocama teşekkür ediyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.