Üreticilere 200 Kuzineli Soba ve 4 Bin 500 Arı Kovanı Dağıtıldı « Bingöl Güncel.tv

25 Kasım 2020 - 07:56

Üreticilere 200 Kuzineli Soba ve 4 Bin 500 Arı Kovanı Dağıtıldı

Vali Yavuz Selim Köşger’in de katıldığı Murat Havzası Rehabilitasyon Projesi Kapsamında Bingöl Orman İşletme Müdürlüğü tarafından düzenlenen Enerji Tasarrufu Soba ve Arı Kovanı Dağıtım Programında, üreticilere 200 kuzineli soba ve 4 bin 500 arı kovanı dağıtıldı.

Üreticilere 200 Kuzineli Soba ve 4 Bin 500 Arı Kovanı Dağıtıldı
Son Güncelleme :

07 Kasım 2016 - 23:14

Programda yaptığı konuşmasında Bingöl balının üretilmesi ve geliştirilmesi için çalıştıklarını dile getiren Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat: “Uzun süreden beri yürüttüğümüz Murat Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında kuzineli soba dağıtıyoruz ama ilk kez arı kovanı dağıtıyoruz. Proje kapsamında 4 bin 500 arı kovanı dağıtıyoruz. Bunu önümüzdeki yıllarda da arttırarak devam edeceğiz. Bizim amacımız Bingöl’e has olan Bingöl balının üretilmesi, geliştirilmesi, hem de bu havzada yaşayan vatandaşlarımıza katkı sağlamaktır. Bu anlamda işletme müdürlüğümüz ve personellerimiz çok yoğun çaba sarf etmektedir.2016 yılında Bingöl’de yaklaşık Bin eve izolasyon yaptık, bunun yanı sıra 25 ahır, yem bitkileri, sebze üretimi gibi destekler sağladık. Doğal kaynakların iyileştirilmesi çalışmaları kapsamında 11 Bin dekarlık alanda ağaçlandırma çalışmaları yapıyoruz. Havzada yaşayan vatandaşlarımızın neye ihtiyaçları varsa veya onların geçim kaynaklarını iyileştirilmesi için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Bunun yanında orada yaşayan insanların hayat şartlarının iyileştirilmesi için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz” dedi.

Vali Yavuz Selim Köşger, törende yaptığı konuşmasında Bingöl balının kalitesini ve doğallığını muhafaza ederek üretimi daha fazla arttırmak istediklerini ifade ederek: “Orman ve Su İşleri Bakanlığı’mız son dönemlerde çok faydalı işler yapıyor. Eskiden ‘gümrük muhafaza, orman muhafaza, Allah muhafaza’ derlerdi. Yani insanlar orman muhafaza memurlarının şerrinden korkarlardı. Buna dair çok fıkralar vardı, şimdi çok şükür devletimizin tüm kurumlarında olduğu gibi orman teşkilatımızda bu milletin hizmetinde. Herkes bu millete nasıl daha iyi hizmet üretebilirizin derdinde.Bugün 200 kuzine soba ve 4 Bin 500 arı kovanı dağılıyor ama mikro havza projesinde maşallah her şey var. Ahır yapımından sera yapımına, sebze yetiştiriciliğinden evlerin izolasyonuna, köy içlerindeki kilit parke işlerine kadar her şey var. Çok güzel hizmetler geliyor, vatandaşlardan beklenilen köylerde huzur içerisinde, bereket içerisinde, mutluluk içerisinde üretim yapmalarıdır. Devlet üretken bir hayat hedefliyor. Burada hedeflenen sizlerin hayat koşullarını iyileştirmek, üretkenliğinizi arttırmak ve ürettiğinizi çoluk çoluğunuzla tüketmenizdir.Çocuklarınızı geleceği daha iyi hazırlayın, daha güzel yetiştirin. Bu ülke büyük ülke, hep beraber birlikte yaşayalım ve çocuklarımıza güzel gelecekler hazırlayalım. Bizde İl Özel İdaresi kanalıyla arıcılarımıza 6 bin Kafkas ana arı dağıttık. Özel idare olarak da arıcılarımıza destek veriyoruz. Bingöl balını bir marka haline getirmemiz lazım. Bingöl balının standardını muhafaza ederek, kalitesini, doğallığını muhafaza ederek, üretimi attırmamız lazım. Bu nokrada arıcılar birliği ve arıcılarımıza çok büyük işler düşüyor” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Yamaç mikrohavzasında 100 ve Arduşenmikrohavzasında 100 faydalanıcıya toplamda 200 adet enerji tasarruflu kuzineli soba dağıtıldı.

Ayrıca Vahkin-Çanakçı mikrohavzasında 1500 adet, Arduşenmikrohavzasında 700 adet, Yamaç mikrohavzasında 600 adet, Çapakçur mikrohavzasında 800 adet, Göynük Çayı mikrohavzasında 900 adet olmak üzere toplamda 4500 adet arı kovanı dağıtımı gerçekleştirildi.

ureticiye-destek-tum-hiziyla-devam-ediyor-1ureticiye-destek-tum-hiziyla-devam-ediyor-2ureticiye-destek-tum-hiziyla-devam-ediyor-3ureticiye-destek-tum-hiziyla-devam-ediyor-4

reklam