Uyuz Hastalığından Korunmak İçin Alınması Gereken Önlemler
510 okunma

Uyuz Hastalığından Korunmak İçin Alınması Gereken Önlemler

Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, uyuz hastalığının hızla yayıldığını ve kişilerin yaşam kalitesini düşürdüğünü belirterek, özellikle toplu taşıma ve kalabalık ortamlarda hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Dr. Elkin, "Havlu, nevresim, iç çamaşırı gibi kişisel eşyalar kesinlikle ortak kullanılmamalı" dedi.

ABONE OL
Kasım 16, 2023 13:59
Uyuz Hastalığından Korunmak İçin Alınması Gereken Önlemler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Uyuz, bulaşıcı bir hastalık olup, Sarcoptes scabiei adlı parazitin neden olduğu deri hastalığıdır. Uyuzun özellikle toplu yaşanan yerlerde, okul, yurt, bakımevi gibi yerlerde sıkça görüldüğünü belirten Dr. Elkin, hastalığın kişiden kişiye temasla bulaştığını ve ortak kullanılan eşyaların risk faktörü oluşturduğunu ifade etti.

Uyuzun tanısının gecikebileceğini ve diğer deri hastalıkları ile karıştırılabileceğini belirten Dr. Elkin, hastalığın geceleyin artan ve sıcaklıkla şiddetlenen kaşıntılarla kendini gösterdiğini söyledi. Dr. Elkin, uyuz hastalığına karşı medikal tedavi gerektiğini vurgulayarak, ilaç tedavisi ve hijyen önlemlerinin birlikte alınması gerektiğini ifade etti.

Hastalıkla mücadelede bilimsel kanıta dayanmayan uygulamalardan kaçınılması gerektiğini belirten Dr. Elkin, özellikle çamaşır suyu, karbonat, sirke gibi maddelerin kullanımının etkili olmadığını ve hatta alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini söyledi. Uyuz tedavisinde hekim onayı olmadan uygulama yapılmaması ve ilaç tedavisinin yanı sıra hijyen önlemlerine de dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.