DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 3229170,22%
Bingöl
22°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Xi Jinping’den APEC-ASEAN’a işbirliği çağrısı
5 okunma

Xi Jinping’den APEC-ASEAN’a işbirliği çağrısı

11 Kasım 2017 20:37
Xi Jinping’den APEC-ASEAN’a işbirliği çağrısı
0

BEĞENDİM

Ana teması “Yeni gücün işbirliği halinde aranması, kapsamlı bağlantı ve Asya-Pasifik’in entegrasyonu” olan toplantı, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) ile Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) arasındaki işbirliğine odaklandı.

APEC’in bölgenin en etkili ekonomik işbirliği platformu ve ASEAN’ın da Asya’nın en büyük canlılığa ve gelişme potansiyeline sahip örgütü olduğuna dikkat çekti. Xi Jinping, istişare, ortak fayda ve karşılıklı saygı gibi benzer ilkeleri izledikleri için iki örgütün işbirliği ufkunun çok geniş olduğunu belirtti.

Xi Jinping konuşmasında APEC-ASEAN işbirliğinin ilerletilmesine yönelik birkaç öneri sundu.

Birincisi, bölgedeki ekonomik bütünleşmenin hızlandırılması. Xi Jinping, Asya-Pasifik’te dışa açık bir ekonominin oluşturulması için birlikte çaba gösterilmesi; bölgede eşitlik odaklı istişare, ortak katılım ve ortak faydaya dayalı işbirliği çerçevesinin kurulması ve Asya-Pasifik Serbest Ticaret Bölgesi’nin inşası için el ele verilmesi gerektiğini söyledi. Xi Jinping, “Çin, ASEAN’ın Asya-Pasifik’te kapsamlı ekonomik ortaklık ilişkilerine ilişkin müzakeresinde anahtar rolü oynamasına destek vermekte ve bu müzakerenin bir an önce tamamlanması için ASEAN ile birlikte çaba göstermeye hazırdır” diye konuştu.

İkincisi, örgüte üye ülkelerin temasları ve ulaşım bağlantısının güçlendirilmesi. Xi Jinping, APEC ve ASEAN’ın çift motor rolü oynayarak; altyapı tesisleri inşası, politika yapılması ve personel değişimi gibi alanlarda etkili önlemler alıp daha geniş bir alana yayılan bir kapsamlı işbirliği ağı oluşturması gerektiğini söyledi.

Üçüncüsü, kapsayıcı ve sürdürebilir kalkınmanın ilerletilmesi. Her ülkenin kendi kalkınma stratejisini Birleşmiş Milletler’in 2030 Sürdürebilir Kalkınma Gündemi’ne bağlaması gerektiğini dile getiren Xi Jinping, ekonomi, toplum ve çevrenin uyumlu olduğu gelişme yolunu aramasının önemine işaret etti. APEC ve ASEAN’a üye gelişmekte olan ülkelerin, yoksullukla mücadele ve iklim değişikliği gibi alanlarda işbirliğini güçlendirerek, kapasitelerini yükseltip gelişmiş ülkelerle aralarındaki mesafeyi kapatmaları gerektiğini söyledi.

Xi Jinping, Çin ve ASEAN ülkelerinin iyi komşular olduklarını ve karşılıklı güven, anlayış, yarar ve desteğe dayalı stratejik ortaklık ilişkileri kurduklarını söyledi. Xi, dostluk, samimiyet, ortak menfaat ve hoşgörü ilkelerini izleyen Çin’in, ASEAN’ın bölgesel işbirliğinde çekirdek rolü oynamasına destek verdiğini vurguladı.

Xi Jinping, “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin ASEAN’ın kalkınma stratejisine bağlanması için çaba göstererek, Çin-ASEAN stratejik ortaklık ilişkilerini daha yüksek düzeye taşımaya ve Asya-Pasifik bölgesinin ortak kalkınması ve refahına güç katmaya hazır olduklarını ifade etti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.