Yaban Keçilerini Avlama İzni Verildi! | Bingöl Güncel.tvBingöl Güncel.tv

10 Mayıs 2021 - 02:26

Yaban Keçilerini Avlama İzni Verildi!

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün yayımladığı 2021-2022 Av Turizmi Uygulama Talimatında Bingöl’de 12 Yaban Keçisi 4 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi avlanması izni yer aldı.

Yaban Keçilerini Avlama İzni Verildi!
Son Güncelleme :

27 Nisan 2021 - 10:17

Bu Haber 117 Kez Okundu

Genel Müdürlüğün geçtiğimiz yıl aldığı 7 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi ve 7 Yaban Keçisinin avlanması izni kararı STK’ların başlattığı kampanyalar sonucunda konu TBMM gündemine taşınmış ardından yargı kararıyla ihale iptal edilmişti.

2021-2022 Av Turizmi Uygulama Talimatında Bingöl’de 12 Yaban Keçisi 4 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi avlanması kararının yer verilmesine tepkiler gecikmedi. HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, konu hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması üzerine TBMM Başkanlığına soru önergesi sundu. Aydemir’in önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“2020 yılında, Bakanlığınıza bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Merkez Av Komisyonu tarafından Bingöl’de av sezonunda 7 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi ve 7 Yaban Keçisinin avlanması izni çıkarılmıştı. Ölüm ihalelerinin durdurulması için önce Bingöl halkı tarafından başlatılan farkındalık kampanyaları Meclis gündemine taşınmış, ardından çeşitli davalar açılmış ve ihale iptal edilmişti. Bu yıl yine bakanlığınıza bağlı Genel Müdürlük tarafından kararlar alındığı, 31 Mart 2022 tarihine kadar birçok bölgede çeşitli yaban hayvanlarının avlanması izni çıkarıldığı görülmektedir.”

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in önergesinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yazılı olarak yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

1.) Bingöl ilinde 12 Yaban Keçisi 4 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi avlanması izni kimler tarafından çıkarılmıştır?

2.) Söz konusu avlanmalar ile ilgili Bakanlığınızın ihaleyi durdurma kararı olacak mı?

3.) İzni çıkaran kurum, bu avlanma izinlerini bilginiz dahilinde mi çıkarmıştır?

4.) Yaban hayvanlarını koruma altına alacak çalışmalarınız olacak mı?