Yargıda ‘Uzlaşma’ Dönemi | Bingöl Güncel.tvBingöl Güncel.tv

19 Mayıs 2021 - 01:35

Yargıda ‘Uzlaşma’ Dönemi

Bingöl Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, yargı sürecinin hızlanması amacıyla Uzlaşma ve Arabuluculuk birimlerinin açıldığını söyledi. Yeni sistemle vatandaşlar uzlaşma ve arabuluculuk birimlerinden yararlanarak hem kısa sürede sonuca ulaşıyor, hem de yargıdaki iş yükü azalıyor.

Yargıda ‘Uzlaşma’ Dönemi
Son Güncelleme :

12 Nisan 2017 - 20:44

Bu Haber 32 Kez Okundu

Bingöl Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, yargı sürecinin hızlanması amacıyla Uzlaşma ve Arabuluculuk birimlerinin açıldığını söyledi. Yeni sistemle vatandaşlar uzlaşma ve arabuluculuk birimlerinden yararlanarak hem kısa sürede sonuca ulaşıyor, hem de yargıdaki iş yükü azalıyor.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, Bingöl Adliyesi’nde Uzlaştırma ve Arabuluculuk faaliyetlerinin etkin ve hızlı bir şekilde yerine getirilmesi için Arabuluculuk ve uzlaştırma bürolarının fiziken oluşturulduğunu ve bu bürolarda yeterince personelingörevlendirildiğini söyledi.

Bektaş, açıklamasında “Kamuoyunda Adalet Hizmetlerinin yavaş işlediğine dair yaygın bir kanaat olduğu, yargı sürecinin hızlandırılması adına son zamanlarda bir çok adım atıldığı, ancak yeni Adliye Saraylarının yapımı, personel sayısının arttırılması, yeni ceza infaz kurumların inşası, bu sorunun ortadan kaldırılmasının yeterli olmadığı, Dostane temele dayanan alternatif çözüm yolları kapsamında kamu hukuku alanında 2006 yılında yürürlüğe giren Ceza Muhakemesi Kanununda uzlaştırma kurumuna yer verildiği. 2016 yılında yapılan değişiklik ile uzlaştırma kapsamında olan suç sayısı arttırıldığı gibi kurumun daha hızlı ve etkin çalışması önündeki engellerin kaldırıldığı, Hızlı ve etkin çözümü amaçlayan uzlaştırma kurumu. Adalet hizmetinin sunulmasında emek ve zaman kaybını önlediği gibi, dostane bir çözüm amaç edindiğinden, toplumdaki barış ve huzurun tesisine de hizmet ettiği, Yine aynı amaç ile hukuk uyuşmazlıklarının hızlı ve etkin bir şekilde çözümünü hedefleyen Arabuluculuk uygulaması 22/06/2016 tarihli 6325 Sayılı Arabuluculuk Yasası ile hukukumuza girdiği, hukuk uyuşmazlıklarında hali hazırda Arabuluculuk yolu ile çözümünün ihtiyari olduğu, Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan yasa değişikliği ile, bazı hukuki uyuşmazlıkların öncelikli olarak Arabuluculuk kurumu vasıtası ile çözümünün zorunlu hale getirileceği, Uzlaştırma ve Arabuluculuk faaliyetini Bingöl Adliyesi kapsamında etkin ve hızlı bir şekilde yerine getirilmesi için Arabuluculuk ve uzlaştırma büroları fiziken oluşturulmuş olup, bu bürolarda yeterince personel görevlendirilmiştir” dedi.

3 AYDA 258 DOSYA UZLAŞTIRMA BÜROSUNA GÖNDERİLDİ

Bektaş, açıklamasında yeni sistemle 3 ayda büroya gönderilen 258 dosyanın yüzde 85’inin uzlaşma ile sonuçlandığını ifade ederek, “01/01/2017 ile 31/03/2017 tarihleri arasında uzlaştırma bürosuna 258 dosya gönderilmiş, bu dosyaların % 85’i uzlaşma ile sonuçlanmıştır. Bu oran yıllık bazda düşünüldüğünde 600 – 700 hazırlık dosyasına denk gelmektedir, bu dosya sayısı bir yıl içerisinde Asliye Ceza Mahkemesine açılan dava sayısı kadardır.Bingöl Adliyesi olarak tüm alanlarda olduğu gibi, uzlaştırma ve Arabuluculuk kurumlarda da hızlı ve etkin çözüm bulma adına aynı kararlılıkla hizmet yürütülmeye devam edilecektir” diye konuştu.

ARABULUCULUK NASIL OLUYOR?

Davalı tarafların kendi kararlarını verdiklerinden; arabuluculuk süreci sonunda anlaşmaya varırlarsa, birlikte çalışmaya devam edebiliyor. Böylece, kişiler (gerçek ve tüzelkişi) arasındaki barış ve dolayısıyla toplumsal barış, huzur artıyor, yıllarca süren, yorucu ve masraflı Mahkeme süreci yerine; birkaç saat içeresinde hızlı bir çözüme kavuşabiliniyor. Böylece hem taraflar daha az zaman ve para harcamış oluyor; hem de yargı sistemi iş yükünden kurtulmuş oluyor. Bu süreçte güvenilirlik ve gizlilik esas olduğundan, taraflar Mahkeme önünde konuşmayacakları konuları görüşüp; birbirlerini daha iyi anlayabiliyor, empati ile sonuca daha kolay ulaşabiliyor.