Yaşayan Diller Enstitüsü Yabancı Uyruklu İlk Mezununu Verdi « Bingöl Güncel.tv

1 Aralık 2020 - 05:38

Yaşayan Diller Enstitüsü Yabancı Uyruklu İlk Mezununu Verdi

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi vatandaşı HawkarJameelMohammedJamar, yüksek lisans tez savunmasında başarılı bulunarak Yaşayan Diller Enstitüsünden mezun olan yabancı uyruklu ilk öğrenci unvanını almış oldu.

Yaşayan Diller Enstitüsü Yabancı Uyruklu İlk Mezununu Verdi
Son Güncelleme :

11 Şubat 2017 - 0:34

Bu Haber 1 Kez Okundu

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi vatandaşı HawkarJameelMohammedJamar, yüksek lisans tez savunmasında başarılı bulunarak Yaşayan Diller Enstitüsünden mezun olan yabancı uyruklu ilk öğrenci unvanını almış oldu.

2011 yılında kurulan ve lisansüstü düzeyde eğitim veren Yaşayan Diller Enstitüsü, yabancı uyruklu ilk öğrencisini de mezun etti. Irak Bölgesel Kürt Yönetiminden gelip yüksek lisans eğitimi gören HawkarJameelMohammedJamar isimli öğrenci, “Oskar Mann’ın Mem û Zin Destanı ile EbdurrehîmRehmîHekarî’ninMemê Alan Tiyatrosundaki Anlatımsal Yapı” çalışması ile tez savunmasında başarılı bulunarak mezun oldu.

Konu ile ilgili konuşan Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftci, 2014 yılından itibaren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi başta olmak üzere Suriye’den, İran’dan ve diğer Ortadoğu ülkelerinden lisansüstü eğitimi almak üzere, Üniversitemize öğrencilerin gelmeye başladığını belirterek şunları söyledi:

“Şüphesiz eğitim ve öğretim ile ilgili bu ilişkiler, hem ülkemiz hem de adı geçen ülkelerin halkları arasında daha sıcak ilişkilerin gelişmesine; bu halkların birbirlerini yakından tanımasına, aralarındaki tarihsel ve kültürel bağların güçlenmesine zemin hazırlayacaktır. Bu aynı zamanda Ortadoğu barışı için de bir araç olacaktır. Kürtçe alanında her iki ülkede yapılan ve yapılacak olan bilimsel çalışmalar, şimdiye kadar ihmal edilen bu alana büyük katkı sağlayacaktır. Üniversiteler arasındaki koordinasyon ile bu alanda yapılan çalışmaların bilinirliliği artacak ve bu sahadaki bakir alanları ortaya çıkararak araştırmacıların hizmetine sunacaktır.”

Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Orhan Başaran da bu ilk mezuniyet münasebetiyle Jamar’ı tebrik ederek, ülkemiz ile bölge ülkeleri arasındaki bu ilmî ve akademik ilişkilerin bölge halklarının huzur ve refahına vesile olması temennisinde bulundu.

Tez danışmanlığını Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Zahir Ertekin yaparken, tez savunmasına Muş Alparslan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kürt Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayhan Tek, Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. HeminOmarAhmad katıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.