DOLAR 16,5459 -2.05%
EURO 17,5059 -1.89%
ALTIN 971,92-2,02
BITCOIN 342340-5,52%
Bingöl
20°

AZ BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

“Yatırımların Hiç Biri Üretime Dayalı Olmamış”
3 okunma

“Yatırımların Hiç Biri Üretime Dayalı Olmamış”

15 Haziran 2021 19:18
“Yatırımların Hiç Biri Üretime Dayalı Olmamış”
0

BEĞENDİM

Bingöl Belediyesi HDP Meclis Grubu Sözcüsü Ferhat Yıldırım, yazılı bir açıklamada bulundu.

Yıldırım, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bilindiği üzere Otopark Yönetmeliği tüm tezatlığı ve tartışmalarıyla 31.03.2021 tarihi itibari ile yürürlüğe girmiştir. En büyük tartışma konusunu birlikte getiren yönetmelik “parayı ver, otopark yapma” diye bir algı oluşturmaktadır. Yönetmeliğe dair asıl tartışılması gereken konu bu olması gerekirken otopark bedelleri üzerinden tartışmaya açılmaktadır. Bu sebepten dolayı söz konusu yönetmeliğin belediye meclislerinde ciddi boyutlarda muammaya sebep olduğu da aşikârdır. Çünkü halkın menfaatini kollayan biz halkçı demokrasi çevrelerine karşı iktidar ve ortakları tek ses olup halkın menfaatine karşı strateji geliştirme çabasına girmektedirler. Bu yönetmeliğe göre bitişik nizam parsellerde, bitişik binaların temellerinin alt kotundan daha aşağıya inilmesinin statik bakımdan risk içermesi nedeniyle otopark ihtiyacının parselinde karşılanamayan miktarı için ilgili idareye otopark bedeli ödenmek suretiyle bölge otoparkından faydalanabilme imkânı sağlanmaktadır.  Ancak bu imkân, yapı birim maliyetini arttırdığı için halkın alım gücünü düşürecektir. Bunun makul olan yapılabilirliği, birim metrekareye ödenmesi gereken otopark bedellerinin belediye meclisleri tarafından imkânlar dâhilinde en alt sınırdan belirlenmesidir. Özellikle bu yönetmelik ile tartışılan otopark bedeli açısından mahalleler, caddeler, sokaklar arası ciddi adaletsiz dağılımlara yol açabilecek uygulamalardan kaçınmak gerektiğini Bingöl Belediyesi HDP meclis grubu olarak ifade etmek isteriz.

Bingöl Belediyesi HDP meclis grubu olarak; ilimizin gelir kaynakları ile ekonomik durumunu mukayese etmiş olup kişi başına düşen gelirin ülkenin açlık sınırı altında kaldığını tespit etmiş bulunuyoruz. İlimiz, bölgeler arası hatta iller arası uygulanan ayrımcı merkezi politikalar sonucunda bir yüzen ada örneğine bir güneşin doğuşu örneğine rağmen turizme kazandırılması açısından gelişmişlik yaşamamıştır. Ayrıca ilimize yapılmış gibi gösterilen yatırımların hiç biri üretime dayalı olmamış, ilin sürdürülebilir ekonomisini güçlü kılmaya kısaca sanayileşmeye vesile olmamıştır. Yine tarım veya hayvancılık destekleri gibi görünen hibe-kredi programları da gelenekselleşmiş olarak kapitalist merkezlerin zenginleşmesine katkıda bulunmuş, alt gelir grubu vatandaşların yüksek teminat vb şartlara takılarak faydalanamadıkları programlar olarak zihinlerde yerini korumaktadır. En önemli husus ise vatandaşlarımızın çoğu günlük emek ile aşını kazanan, düşük gelirli hanelerin bireyleridirler. Halkımızın çalıştığı kadarıyla kazanıyor olması, günümüz pandemi şartlarının ve ekonomik şartların malumiyetinden kaynaklı ciddi ekonomik buhran yaşıyor olduğu realitesini de ortaya koymak istiyoruz. Çoğaltabileceğimiz tüm bu sebeplerden dolayı meclisimizin gündemi olan otopark bedellerinin yüksekten kararlaştırılmasının yapı birim fiyatı artışına sebep olacağı ve bu yapı birim fiyat artışının direkt olarak alım gücü zayıf olan halkımızın vatandaşlarımızın mağduriyetini büyüteceği kanaatindeyiz.

HDP meclis grubu olarak ilimizin mahallelerini tek tek analiz ederek yoğunlukları ve işleklikleri yönünden gruplara ayırma hususunda çalışma yürüttük. Gruplandırma çalışmamız şöyledir;

 

 1. Grup
 • Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi
 • Şehit Mustafa Gündoğdu Mahallesi
 • Selahattin Eyyübi Mahallesi
 1. Grup
 • Karşıyaka Mahallesi
 • Saray Mahallesi
 1. Grup
 • Kültür Mahallesi
 • İnalı Mahallesi
 • Simani Mahallesi
 1. Grup
 • Yenişehir Mahallesi
 • İnönü Mahallesi
 1. Grup
 • Yeşilyurt Mahallesi
 • Yeni Mahalle
 • Mirzan Mahallesi
 • Bahçelievler Mahallesi

Grubumuzca yapılan çalışmalar sonucunda 1, 4 ve 2. Gruplar için otopark bedeli hesaplamasında yapının birim metrekaresine 10,00 TL önerilmiştir. 3. Grup için otopark bedeli hesaplamasında yapının birim metrekaresine 8,00 TL ve 5. Grup için ise otopark bedeli hesaplamasında yapının birim metrekaresine 6,00 TL önerilmiştir.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.