Yedisu Fasulyesi Tescilleniyor « Bingöl Güncel.tv

17 Ocak 2021 - 05:09

Yedisu Fasulyesi Tescilleniyor

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından oluşturulan teknik ekip başkanlığında, Yedisu İlçesinde yoğun bir şekilde üretimi yapılan Yedisu Horoz Kuru Fasulyesinin coğrafi olarak işaretlenmesi ve markalaştırılması amacıyla öncelikli olarak bir ön çalışma yapıldı, coğrafi işaretlemenin prosesleri belirlenerek faaliyete başladı.

Yedisu Fasulyesi Tescilleniyor
Son Güncelleme :

30 Mayıs 2018 - 23:42

Bu Haber 12 Kez Okundu

İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan teknik ekip başkanlığında Bingöl’de yetiştirilen ürünlere katma değer oluşturma ve tarımsal gelirde çeşitlilik meydana getirmek amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında Yedisu Fasulyesi için çalışmalar başladı.

COĞRAFİ İŞARETLEME ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Bingöl’ün Yedisu İlçesinde yoğun bir şekilde üretimi yapılan Yedisu Horoz Kuru Fasulyesinin coğrafi olarak işaretlenmesi ve markalaştırılması amacıyla öncelikli olarak bir ön çalışma yapıldı. Yedisu Fasulyesinin coğrafi işaretlemenin prosesleri belirlenerek faaliyete başlandığı açıklandı.

BİN METREKARE ALANDA EKİM İŞLEMLERİ YAPILDI

Konu hakkında Bingöl İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “bu kapsamda teknik ekibimiz başkanlığında Yedisu İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün eliyle Yedisu İlçesi Kabaoluk Mahallesi ile Gelinpertek Köyünde 500’er m²’lik alanlarda olmak üzere toplam 1.000 m²’lik alanda ekim işlemleri yapılmıştır. Ekimi gerçekleştirilen alanlarda toprak numuneleri alınmış olup analiz için ilgili laboratuvarlara numuneler gönderilecektir” denildi.

“ÇALIŞMALARIN ARDIDAN PATENT BAŞVURUSU YAPILACAK”

Çalışmaların ardından patent başvurularının yapılacağı belirtilen açıklamada, “Yedisu Horoz Kuru Fasulyesinin fiziksel, morfolojik ve teknolojik özellikleri ve besin değerlerinin belirlenmesi amacıyla gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra coğrafi işaret başvurusu için Türk Patent Enstitüsüne başvuruda bulunulacaktı” ifadelerine yer verildi.

“HEM POPÜLERİTE, HEM DE MADDİ KATKI SAĞLAYACAK”

Yedisu Fasulyesi’nin hem popülarite, hem de maddi katkı sağlayacağı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Yetiştiriciliğinin yapıldığı bölgeye çok iyi uyum sağlayan, ekonomik öneme sahip, aroma, tat, lezzet ve albenisi ile oldukça büyük ilgi gören Yedisu Horoz Kuru Fasulyesi, coğrafi işaret aldığında Yedisu İlçesine hem popülarite hem de maddi anlamda büyük katkılar sağlayacak ve Yedisu İlçesinin ekonomisinde önemli bir yer alacaktır. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tüm imkânları ve enerjisiyle bu tür çalışmalara aralıksız bir şekilde devam edecektir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.