DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 359697-1,29%
Bingöl
18°

HAFİF YAĞMUR

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yeni normalde yapay zekâya dayalı üretim öne çıkacak
15 okunma

Yeni normalde yapay zekâya dayalı üretim öne çıkacak

21 Aralık 2021 18:31
Yeni normalde yapay zekâya dayalı üretim öne çıkacak
0

BEĞENDİM

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından “Yeni Normalde Dijital Ekonomi’’ temasıyla bu yıl 38’incisi düzenlenen Ulusal Bilişim Kurultayı, 16-17 Aralık tarihleri arasında Ankara Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Endüstriyel haberleşme ve kontrol ağı CC-Link’in dünya genelinde yaygınlaşması için faaliyet gösteren CLPA (CC-Link Partner Association) ise kurultayın sponsorları arasında yerini aldı. Cumhurbaşkanlığı, bağlı kuruluşlar, bakanlıklar, yerel yönetimler başta olmak üzere konusunda uzman konuşmacılar, kamu ve özel sektör yönetici ve çalışanları, sanayici ve iş insanları, akademisyenler, girişimciler ve öğrencilerin katılım gösterdiği kurultayda, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde üretim başta olmak üzere hayatın her alanında zorunlu hale gelen dijital dönüşüm konusu ele alındı.

Rekabet gücü, yapay zekâ destekli üretimden geçiyor

Kurultayın ikinci günü gerçekleşen “Yapay Zekâ, Makine Öğrenmesi ve Derin Öğrenme’’ konulu oturumda konuşmacı olarak yer alan CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, geleceği şekillendiren dijital dönüşüm teknolojilerinin sektörlerde sağladığı kazanımları şu sözlerle açıkladı: “Kullanımı her geçen gün artan yapay zekâ, yeni endüstri çağında üretim kabiliyeti kazanmanın en önemli aracı haline dönüşüyor. Endüstrinin birçok iş kolunda tercih edilen yapay zekâ ve alt kırımları; enerjiden sağlığa, imalattan robotik kullanımlara kadar çok kapsamlı bir uygulama alanına sahip. Yapay zekâ ve alt kırımlarına entegre olan üretim mekanizması, çok daha esnek ve üretken bir kimlik kazanıyor. Üretilen nihai ürüne gelen güncellemeler, esnek üretim bantları sayesinde ilgili değişikliklere kolay adapte olabilirken üretimdeki hata riskini de minimize ederek verimlilik artışına olanak sağlıyor.’’

Zaman Duyarlı Ağ teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı

Sanayi 4.0’a uyumlu çalışan dijital fabrikaların hayata geçirilmesinde cihazların haberleşmesini sağlayan endüstriyel haberleşme protokollerine dikkat çeken Tolga Bizel; “Sanayinin liderleri tarafından endüstriyel haberleşmenin geleceği olarak gösterilen Zaman Duyarlı Ağ (TSN) teknolojisi ise üretimde dijitalleşmenin yolunu açıyor. CLPA’nın en yeni teknolojisi olarak bu noktada devreye giren CC-Link IE TSN, Zaman Duyarlı Ağ (TSN-Time Sensitive Network) teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olarak öne çıkıyor. Saniyede 100 megabit ile haberleşebilen endüstriyel haberleşme sistemlerinden 10 kata kadar daha hızlı olan bu yeni nesil teknoloji sayesinde, Sanayi 4.0’ın gerekliliklerini yerine getirmek çok büyük ölçüde kolaylaşıyor ve rekabet gücü artıyor’’ diyerek sözlerini tamamladı.

CLPA (CC-Link Partner Association) Hakkında

CLPA (CC-Link Partner Association), CC-Link’in kapsamlı kullanımının desteklenmesi amacıyla 2000 yılında kurulmuş bir açık ağ destekleme kuruluşudur. CLPA’nın temel teknolojisi olan CC-Link IE, otomasyon alanında dünyanın ilk ve tek açık gigabit etherneti olarak, rakipsiz bant genişliği sayesinde Sanayi 4.0 uygulamaları için ideal bir çözüm sunuyor. CLPA’nın temel faaliyet alanları arasında; CC-Link IE ve CC-Link teknik spesifikasyonlarının oluşturulması ve uyum testlerinin gerçekleştirilmesi, CC-Link kullanılan cihaz ve ekipmanlar için geliştirme desteği, cihaz seçimi için kullanıcı desteği ve CC-Link’in daha geniş kapsamlı bir şekilde benimsenmesine yönelik tanıtım çalışmaları yer alıyor. Kurulduğunda 163 kurumsal üyesi olan CLPA, 3 bin 900’ü aşkın üye şirkete ve 300’ü aşkın üreticiden 1.900’ü aşkın uyumlu ürüne sahip. Tüm dünyada ise hâlihazırda 30 milyonu aşkın cihaz CLPA teknolojisini kullanıyor. Asya’nın önde gelen açık endüstriyel otomasyon ağı teknolojisi CC-Link, Avrupa ile Kuzey ve Güney Amerika’da da giderek popülerlik kazanıyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.