Yeşil Sol Partisi Bingöl’de Miting Düzenledi
613 okunma

Yeşil Sol Partisi Bingöl’de Miting Düzenledi

Yeşil Sol Parti, Bingöl'de "Halkların Güçlü İradesiyle Yaşamı Değiştireceğiz" sloganıyla miting düzenledi.

ABONE OL
Nisan 25, 2023 18:57
Yeşil Sol Partisi Bingöl’de Miting Düzenledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – 14 Mayıs’taki Genel Seçimler için çalışmalarına devam eden parti, Genç Caddesi’nde saat 11:00’da başlayan mitinge DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Azadi Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşti, Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Yeşil Sol Parti milletvekili adayları Ömer Faruk Hülakü, Cemile Turhallı, Faruk Aris ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mitingde konuşan Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel başkanı Salihe Aydeniz de, 21 ilde Amed merkezli siyasi operasyonların düzenlendiğini ve bunun seçime yönelik bir siyasi darbe girişimi olduğunu söyledi. Aydeniz, kayyum politikaları ve tecrit politikalarının kendilerini özgürlükten uzaklaştırdığını ve bunların iyi yönetildiğini ifade etti. Ayrıca, Türkiye’nin demokratikleşmesi için İmralı kapısının özgürleşmesinin önemli olduğunu vurguladı. Aydeniz, bu siyasi darbe operasyonlarına karşı sessiz kalmamanın Türkiye’nin demokratikleşmesini istemek anlamına geldiğini belirtti.

“KÜRT SORUNU, 17 BİN FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLERİN AYDINLATILMAMASIDIR”

1’inci sıra adayı Ömer Faruk Hülakü, partilerinin defalarca kapatılmaya çalışıldığına vurgu yaptı. Bingöl halkına seslenen Hülakü, Yeşil Sol Parti ile yoluna devam edeceklerini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti: “Sevgili Bingöllüler, dünya üzerinde Kürt halkı kadar baskı, zulüm ve katliamla karşı karşıya kalmış, yine Kürt halkı kadar barış isteyen bir toplum bulamazsınız. 90’lı yıllarda ‘Kürt yoktur’ diyen zihniyet bugün ‘Kürt meselesi yoktur’ diyorlar. Kürt sorunu, 17 bin faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmamasıdır. Kürt sorunu Cumartesi Anneleridir, Kürt sorunu Roboski’dir. Kürt sorunu siyasi tutsaklarımızdır. Bu halk 14 Mayıs’ta sandığa gidecek, o mührü Yeşil Sola basacak ve yeni bir Türkiye inşa edecek, biz bu ülkede kardeşçe ve huzur içinde yaşayacağız. Birlikte başaracağız.”

“BUNDAN SONRA YEŞİL YEŞİL ALANLARDA”

2’inci sıra adayı Cemile Turhallı ise konuşmasına kendi ana diliyle başlayarak, ana dilin resmi dil olana kadar mücadele edeceklerine dikkat çekti. Yeşil Sol Parti’nin şimdiden sistemi değiştirdiğini belirten Turhallı, 14 Mayıs’ın önemine vurgu yaparak, “Bu seçim, Kürtlerin Türklere hizmetçi, köle olmaktan başka hiçbir hakkı olmadığı, Alevilerin üzerine gasp ederek yattığı bir sistemin, Kürtlerin Kürt, Alevilerin Alevi olarak kaldığı bu devletin icra organlarında yer alma şansının ortaya çıktığı tarihi bir seçim olacaktır. 14 Mayıs bizim için ‘bende varım, iradem benim’ seçim günüdür. Bundan sonra yeşil yeşil alanlarda geliyoruz. Biz hükümetlerden bir şey istemiyoruz.

3. sıra adayı Faruk Aris, Bingöl ilinden bir siyasi aday olarak 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere değinerek, seçimin ülkenin geleceği açısından kritik bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Aris, hükümetin mülakat sistemini eleştirerek, yaklaşık 20 yıldır akraba ve dostlarını mülakatla atadığını ve bunun son bulacağını ifade etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.