Yılmaz’dan Çevre Yolu Müjdesi « Bingöl Güncel.tv

17 Ocak 2021 - 15:29

Yılmaz’dan Çevre Yolu Müjdesi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kiğı-Sancak karayolu çalışması kapsamında Bingöl’e yeni bir çevre yolu kazandırılacağını söyledi.

Yılmaz’dan Çevre Yolu Müjdesi
Son Güncelleme :

19 Haziran 2018 - 22:03

Bu Haber 8 Kez Okundu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Adayı Cevdet Yılmaz, kentte görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, Bingöl’de son 16 yılda bir dönüşüm yaşandığını hem fiziki hem sosyal olarak önemli gelişmeler sağlandığını kaydetti.

Söz konusu gelişmelerin nüfusa da yandığını belirten Yılmaz, Bingöl merkezin 2009 nüfusunun 85 bin civarında olduğu, şu an 120 bine yaklaştığını ve yaklaşık 35 bin civarında bir artış olduğuna dikkat çekti.

“ÜNİVERSİTE İÇİN VAKIF KURULACAK”

Bingöl’de bir taraftan kamu yatırımları hızlandığını, bir taraftan da vatandaşın kendini fiziki olarak yenilediğini ifade eden Yılmaz, “Bingöl gerçekten bir düşüşüm yaşadı. Bizim hesaplamalarımıza göre son 16 yılda 13 milyardan fazla bir yatırım gerçekleşti Bingöl’e. Her şeyden önemlisi eğitim ve sağlık. Genç bir nüfus potansiyelimiz var. Türkiye’de yaş ortalaması şu anda 31-32’lere geldi, Bingöl’de ise 23-24 diyelim. Dolayısıyla bu genç nüfusu geleceğe hazırlamamız gerekiyor. Eğitimde üniversitemiz genişleme sürecini büyük oranda tamamladı. Genişleme konusunda atacağımız bir iki adım kaldı. Bölge hayvan hastanesi yapacağız, bittiği zaman sadece Bingöl’e değil, bütün bölgemize hizmet edecek. Bundan sonra üniversitemizin hedefi derinleşmek. Genişlemeyi belirli bir noktaya getirdik, asıl önemli olan bundan sonra derinleşme olacak. Bu yönde üniversitemize destek olmaya devam edeceğiz. Yeni bir giriş yapacağız üniversiteye, çok daha büyük bir alanda, çok daha farklı bir üniversitemiz olacak. En önemli hedeflerimizden bir tanesi üniversitemiz için bir vakıf kurmak. Üniversite vakfı kurmadığınız zaman sadece bütçe imkanlarıyla o kaliteyi yakalamamız çok zor. Hem toplumsal sahiplenmeyi arttırmak anlamında hem de kaliteyi yükseltme anlamında kuracağımız üniversite vakfı çok çok önemli diye düşünüyoruz”dedi.

“HESAREK TURİZM CAZİBE MERKEZİ OLACAK”

Önümüzde ki dönemlerde spor ve kış turizminde önemli çalışmaların olacağını belirten Yılmaz, “En önemlisi Hesarek Kayak Tesislerini geliştirmek. Bunun için DAP idaresi kanalıyla bir proje başlattık. Mastır plan ve fizibilite yapıyoruz. Onun sonuçlarına bağlı olarak da bu alanımızı daha da genişleteceğiz. Bingöl’ün bir turizm cazibe merkezi haline gelecek. Bölgesel, ulusal ve uluslararası birtakım faaliyetlere de ev sahipliği yapabilecek şekilde çalışmalar olacak. Batıda çok meşhur kayak tesislerinde bile böyle bir fizibilite ve planlama olmadan el yordamıyla gelişmiş. Bizim ki inşallah daha planlı programlı bir şekilde gelişmiş olacak. Hesarek Kayak Tesisleri Bingöl’ün bir varlığı. Geçen sene bir festival yapılmıştı, araç park edecek yer bulamadı insanlar. Bu sene oranın park yerini de yapıyoruz, binlerce araç park edebilecek şekilde tasarlanacak.”

“STADYUM YENİLENECEK”

En önemli projeler arasında şehir stadyumunun da yer aldığına dikkat çeken Yılmaz, “Bingöl şehir stadyumunu yenilemeyi düşünüyoruz. Mevcut stadyum ömrünü doldurdu. Daha uygun bir yer tespit edip uygun ölçeklerde stadyumumuzu da yenileceğiz.”

“600 METRE UZUNLUĞUNDA GENÇ VİYADÜĞÜ YAPILACAK”

Konuşmasında Bingöl’deki ulaştırma projelerine de değinen Yılmaz, Genç-Bingöl karayolu üzerinde viyadük yapılacağını ifade etti. Yılmaz, “En önemli projelerimizden bir tanesi Genç Viyadüğü, 600 metreden fazla, hem Genç’e bir çevre yolu olarak hizmet edecek, hem de ayrı bir hava katacak. Bu projemiz bu dönemde gerçekleşecek.”

“YENİ BİR ÇEVRE YOLU YAPILACAK”

Kamuoyunda uzun zamandır konuşulan Bingöl-Erzincan bağlantısına ilişkin detayları paylaşan Yılmaz, Kiğı-Yedisu arasında 400 milyon bedelli projenin devam ettiğini söyledi. Burada viyadük, köprü ve tünellerin yapıldığını belirten Yılmaz, “Bingöl-Sancak tarafı başladı. İleri de detaylarını paylaşacağımız yeni bir çevre yolu çalışması var. Bu proje kapsamında Bingöl’ün yeni bir çevre yoluna kavuşmasını sağlayacağız. Onun planlamasını da şuan yapıyoruz. Bingöl’e bir açılım getirecek şekilde yeni bir çevre yolunu kazandıracağız. Sancak yoluyla bağlantılı bir şekilde olacak ve Bingöl’e ayrı bir hava katacak. Bu yolumuz çok çok önemeli. Bununla Bingöl Erzincan’a direkt bağlanacak. Kuzeyde ki ilçelerimiz de çıkmaz sokak olmaktan kurtulacak.”

Cevdet Yılmaz, ‘‘Öncelikle şunu vurgulamak istiyorum. Bu 16 yıllık Ak Parti iktidarında bir taraftan demokrasiyi geliştirdik, demokratik standartlarımızı yükselttik. Bir taraftan da refahımızı arttırdık. Ekonomimizi de çok daha iyi yerlere taşıdık. Bu ikisi de aslında birbirini destekleyen süreçler oldu. Daha büyük bir resmin parçaları gibi adeta bunlar gerçekleşti. Temel hak ve hürriyetler konusunda ak parti çok önemli adımlar attı. İnanç özgürlüklerinin genişletilmesi, insanların etnik kimliklerini çok daha rahat gösterip yaşayabilmeleri, ifade özgürlüğü gibibirçok alanda önemli reformlar yapıldı”’ dedi.

Yılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İşkenceye sıfır tolerans politikasından, karakolların mimarisinin yeniden düzenlenmesine varıncaya kadar birçok alanda ak parti gerçekten demokrasinin standartlarını ortamını değiştirdi.‘Bir taraftan da vesayetçi demokrasi anlayışını tasfiye etti. Bu aslında tarihimize belki de en büyük başarılardan biri olarak geçecektir. AK parti ile birlikte son 15-16 yılda vesayetçi anlayışın milletin iradesini zayıflatmaya yönelik çabalarına tanık olduk. 2007 yılında parti kapatma davalarından cumhur 367 krizleri, gezi hadiselerinden 17-25 Aralık hadiselerine ve en son 15 Temmuz’da vesayetçi anlayışın farklı yüzlerle ortaya çıktığını gördük. Farklı kimlikler farklı ideolojiler adı altında vesayetçi sistemin hortlatılmaya çalışıldığını gördük. Ama çok şükür bu 16 yıllık süreçte geldiğimiz noktada vesayetçi anlayış tarihin çöp sepetine atıldı. Allahın izniyle bir daha oradan çıkmayacak inşallah. Bu süreç içinde anayasal yasal birçok reformlar gerçekleştirildi. En son 15 Temmuz hadisesiyle birlikte biliyorsunuz çok önemli bir saldırıyla karşı karşıya kaldık biliyorsunuz. O gece Türkiye Büyük Millet Meclisin ve külliyenin bombalanması bence sembolik olarak çok anlam ifade ediyor. Darbeci zihniyetin esas hedefinin millet olduğunu çok açık ifade ediyor. Milletin iradesinin tecelli ettiği külliye ve meclise yaptığı saldırı aslında millete karşı bu vesayetçi anlayışın kendisini konumlandırdığını gösteriyor. Çok şükür bu 16 yıllık süreçte bu anlayışlardan kurtulduk. Bunun en büyük faydasını doğu ve güneydoğu halklarımız gördü. Hem etnik kimlik hem inanç özgürlüğü noktasında o yasakçı sistemin zorluklarını yaşadılar. Ama bugün geldiğimiz noktada demokrasi standartların yükselmesinden en büyük yararı gören doğu güneydoğu illerimiz.’’

‘‘Demokrasi yanında ekonomide de büyük atılımlar yapıldı. En büyük göstergesi de 15 Temmuz sürecinden sonra yaşananlardır. Bu hadiseler eski Türkiye de yaşansa çok büyük darbe alırdı ekonomi. Ama ak parti döneminde bertaraf edildi ve sağlam bir duruş sergilendi ekonomide. Ekonomimiz 7,4 büyüdü, İstikrar oluştu. Bu ekonomik bünyenin ne kadar sağlam hale geldiğinin en büyük göstergesidir. Sosyal politikalarda da büyük gelişmeler gösterildi. Ekonomi ile ele alındı sosyal politikalar. Biz buna kapsayıcı büyüme diyoruz. Yani basit bir büyüme değil. Tüm toplumsal unsurları içine alan bir büyüme. Engellilerden tutun, dar gelirli ailelere, ihtiyaç sahiplerine dul insanımızdan yetim insanımıza sosyal politikalarımızla gelir sağlandı. Asgari ücret, ortalama ücret, ortalama emekli ücretleri bütün buralarda geçmişle mukayese edilmeyecek iyileştirmeler yapıldı. Böylece sosyal adalet anlamında da 16 yılda büyük mesafeler alındı. Ekonomisi büyümeyen bir toplumun sosyal politikaları da sürdürülebilir olmaz. Bu ikisini yine entegre bir anlayışla, bütüncül bir anlayışla gerçekleştirdik. Diğer taraftan dış politikada da Türkiye son 15-16 yılda bağımsız hareket eden bir ülke konumunu bütün dünyaya göstermiş oldu. Gerek bölgesindeki gelişmeler açısından gerek küresel alandaki tartışmalar açısından Türkiye kendi politikasını belirleyen ve uygulayan bir ülke olarak dünyadaki yerini çok daha belirgin bir hale getirmiş oldu. Bütün bunlar Türkiye’nin kazanımıdır ama hepsinin üstünde bir kazanım var ki o da yeni yönetim sistemidir. Geçen yıl yapılan referandum tarihi bir referandumdur. Türkiye’nin inşallah geleceğini yüz yılını şekillendirecek bir referandumdur. Çok partili demokrasiye geçişten bu yana Türkiye en önemli geçişi bu şekilde sağlamış oldu. Yeni sistemimizle birlikte ekonomide eğitimde dış politikada her alanda çok daha farklı bir atılım dönemine ülkemiz girmiş olacaktır. Yönetim sistemleri yatay konulardır. Her alanı ilgilendirir. Yönetimin kalitesini iyileştirdiğiniz anda sağlığın da kalitesi iyileşir eğitimin de yolların da kalitesi iyileşir hukuk sistemimizin de. Yönetim sisteminin böyle bir özelliği vardır her alanı ilgilendirir. İnşallah daha kaliteli bir yönetim anlayışıyla halkımızın sorunlarını daha hızlı tespit eden daha hızlı çözen bir döneme de girmiş olacağız. Ekonomimizi de2023 ve daha ötesine geçen hedeflere daha hızlı bir şekilde inşallah taşıyacağız. Genel tablo olarak bunları söyleyebilirim.’’

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.