Yüksek Gerilim Anlaşmazlığı
1312 okunma

Yüksek Gerilim Anlaşmazlığı

Milletvekili Öztunç: Yüksek gerilim hatları tarım alanlarına zarar verecek Bakan Dönmez: kamu kurumlarının görüşleri alınarak güzergah belirlendi

ABONE OL
Ekim 23, 2022 17:36
Yüksek Gerilim Anlaşmazlığı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Karlıova İlçesi Soğukpınar Köyünde yapılması planlanan yüksek gerilim hattının tarım ve hayvancılık alanlarına zarar vereceğini belirterek meclise soru önergesi verdi.

Önergeye cevap veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji iletim hattının güzergâhının, kamu kurum ve kuruluşlarının görüşleri doğrultusunda belirlendiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Karlıova İlçesi Soğukpınar Köyünde yapılmak istenen yüksek gerilim hattı ile ilgili meclise soru önergesi vermişti.

Öztunç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise sunduğu önergede, şu ifadelere yer vermişti: “Bingöl Karlıova Soğukpınar köyünde yapılmak istenen yüksek gerilim hatlarını, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan Soğukpınar köylüleri istememektedir. Yüksek gerilim hatlarının buradaki tarım arazilerine, meralara, suya ve hayvanlara zarar vereceği endişesiyle bu yüksek gerilim hattına karşı çıkmaktadır. Arazilerini istimlak etmek suretiyle verimli toprakları ve meraları ellerinden alınan bu insanları yerlerinden yurtlarından etmeye çalışmak yanlıştır.

-Daha önce kazı çalışmaları yapılarak belirlenen Yüksek gerilim hattı güzergâhından neden yaz geçilmiştir?

-Bu yüksek gerilim hattının, orada yaşayan insanların toprağına, suyuna ve hayvanına zarar vereceği ortada iken neden bu hattın buradan geçmesinde ısrar edilmektedir?

-Bu hattın soğukpınar köyü dışında alternatif bir güzergahtan veya yerin altından geçirilmesi yönünde bir çalışma yapılmış mıdır? Burada yaşayan insanları yerinden yurdundan etmeden alternatif çözüm yolları bulunması sizce de yerinde bir karar olmayacak mıdır?”

BAKAN DÖNMEZ CEVABI

Önergeye cevap veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji iletim hattının güzergâhının, kamu kurum ve kuruluşlarının görüşleri doğrultusunda belirlendiğini söyledi.

Dönmez, “Bingöl ili Karlıova ilçesi Soğukpmar köyü yakınlarında tesis edilecek enerji iletim hattının güzergâhı seçilirken kamu kurum ve kuruluşlarından alınan görüşler ve işletme koşulları değerlendirilmiş olup, enerji iletim hattı Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’nde belirtilen mesafelere uygun olarak projelendirilmiştir. Bununla birlikte, projeye ilişkin ÇED raporunda projenin çevre ve insan sağlığı açısından etkileri değerlendirilerek ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarından olumlu görüşler alınmıştır. Hattın altematif güzergâhı daha önce Soğukpmar köyünün doğusundan geçmesine rağmen bölgede Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Maden ve Tetkik Arama Genel Müdürlüğüne ait proje alanları bulunduğu için hattın güzergâhı hu kurumların görüşleri doğrultusunda değiştirilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarından alınan görüşler neticesinde hazırlanan proje onaylandıktan sonra projede herhangi bir güzergâh değişikliği yapılmamıştır” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.