Zazaca ismi 'Hırsızlar Deresi', Türkçe ismi 'Doğrular Mezrası' -Bingöl Güncel.tv

24 Temmuz 2021 - 13:50

Zazaca ismi ‘Hırsızlar Deresi’, Türkçe ismi ‘Doğrular Mezrası’

BİNGÖL’ün Genç ilçesi Yayla köyüne bağlı Doğrular mezrasının tabelasını okuyanlar, geri dönerek, bir daha bakıyor. Tabelada mezranın Türkçe ismi ‘Doğrular Mezrası’, Zazaca olarak ise ‘Hırsızlar Deresi’ yazıyor. Zazaca bilmeyenler, tabelada ilginçlik görmüyor; ancak bilenler ise yoldan geçerken tabelayı fark edip, geri dönerek, tekrar bakıyor. Mezra sakinleri, bölgenin ‘Hırsızlar Deresi’ diye belirtilmesinin, yıllar önce yolun kaçakçılar ve eşkıyalar tarafından kullanılmasından kaynaklandığını dile getirdi.

Son Güncelleme :

05 Nisan 2021 - 10:40

Bu Haber 264 Kez Okundu
Zazaca ismi ‘Hırsızlar Deresi’, Türkçe ismi ‘Doğrular Mezrası’

Genç ilçesinin Yayla köyüne bağlı mezranın ismi, iki dilde birbirine zıt anlamlar taşıyor. 30 haneli ve 150 nufüslu Doğrular Mezrası’nın adı, Zazaca’da ‘Hırsızlar Deresi’ anlamına gelirken, bu dili bilmeyenler, tabelada ilginçlik görmüyor. Zazaca bilenler ise yoldan geçerken tabelayı fark edip, geri dönerek bir daha bakıyor. Tabelada mezranın Türkçe ismi ‘Doğrular Mezrası’, Zazaca olarak ise ‘Hırsızlar Deresi’ yazıyor.

Mezra sakinlerinden Ömer Olgun, bölgenin ‘Hırsızlar Deresi’ diye belirtilmesinin, yıllar önce yolun kaçakçılar ve eşkıyalar tarafından kullanılmasından kaynaklandığını söyledi. Olgun, “Atalarımızın anlattığına göre, mezramızın yolu, kervanlar ve toptancılar tarafından kullanılıyormuş. Tabi o dönem eşkıyalar, kervanların yolunu kesiyormuş. Kervandaki katırların yükü arasında ne varsa eşkıyalar tarafından çalınırmış. Eskiden araba olmadığı için insanlarımız, bu yolu kullanıp, Diyarbakır’a kadar giderlermiş. Ticaret işiyle uğraşanlar, genelde katırlarla bu güzergahı kullanırmış. Köyümüzün Zazaca adı ‘Dere Dızdu’ olarak geçiyor. Türkçe anlamı ise ‘Hırsızlar Deresi'” dedi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.