DOLAR 16,5857 -1.8%
EURO 17,5660 -1.55%
ALTIN 986,60-0,53
BITCOIN 350243-3,25%
Bingöl
20°

AZ BULUTLU

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Zazalar Ankara’da Buluşacak
25 okunma

Zazalar Ankara’da Buluşacak

8 Şubat 2017 00:58
Zazalar Ankara’da Buluşacak
0

BEĞENDİM

Dünya Anadil Günü dolayısıyla, 19 Şubat 2017 tarihinde Ankara Meyra Palas Otel’de Zazaca Dil Günü etkinlik programı düzenlenecek.

ZAZA Dil ve Kültürü’nün yaşatılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılması hususunda mücadele azmiyle gönüllü hizmet veren Zazalar, Dünya Anadil Günü münasebetiyle 19 Şubat 2017 tarihinde Ankara’da bir araya gelecek.

Düzenlenecek olan etkinlik hakkında detayları paylaşan etkinlik koordinatörü Mesut Kovalar, “Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’nun 2008 yılında yayımlanan ve yok olma tehlikesi altında olan diller arasında gösterilen Zazaca’nın da gösterilmesiyle birlikte birçok etkinlik yapılmıştır. Öncülüğünü Bingöl Zaza-Der (Zaza Dil, Kültür ve Tarih Derneği)’in üstlendiği Zazaca Dil Günü etkinlik programına Diyarbakır, Muş, Tatvan, Urfa/Siverek, Adıyaman/Gerger ve Adana Zaza-Der’in yanı sıra Avrupu’da bulunan derneklerin katılımları olacaktır. Ayrıca ülkemizin önde gelen siyasi, bürokrasi, akademisyen ve STK temsilcilerinin de katılım gösterecekleri Zazaca Dil etkiliği, 19 Şubat Pazar Günü Ankara Meyra Palas Otel’de gerçekleştirilecektir.Ankara Meyra Palas Otel’de gerçekleşecek olan Zazaca Dil Günü etkinlik programı; Zaza Dernekleri’nin organize ettikleri en geniş kapsamlı etkinlik olacak ayrıca programın içeriğinde Zazaca’ya gereken önemin devlet nezdinde verilmesi hususunda yapılacak konuşmalar ve Zazaca tiyatro, Stand-Up, Zazaca ezgilerin seslendirileceği bir gösteri olacaktır” dedi.

“ZAZACA’YI KÖTÜ NİYETLİ SİYASİ HEGEMONYA’NIN KADERİNE TESLİM ETMEYECEĞİZ”

Belli siyasi argümanların tekelinde hizmet veren Vate Grubu’nun yıllardır süre gelen bilinçli asimilasyon çalışmalarıyla Zazaca’yı Kurmancileştime politikası amacına ulaşamayacağını dile getiren Organizasyon Koordinatörü Mesut Kovalar, Zazaca’nın kendi başına bir dil olduğu ve hiçbir dilin lehçesi olmadığını söyleyerek, “Zazaca’yı kötü niyetli hiçbir siyasi hegemonya’nın kaderine teslim etmeyeceğiz” dedi.

Koordinatör Kovalar sözlerine şu şekilde devam etti:

“Son yüzyılda siyasi bir proje olan Zaza Asimilasyonu yıllar geçtikçe şiddetini daha da arttırmıştır –ki özellikle Çözüm Süreci’yle birlikte devlet ricalimiz, kötü niyetli siyasi grupların yanlış yönlendirmesiyle Zazaların Kürt ve Zazaca’nın da Kürtçe’nin bir lehçesi olduğu empoze edilmiş ve akabinde günümüze kadar gerçekleştirilen Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında Zazaca lehçe olarak yerleştirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde müfredatı oluşturan birimin Kürt Lobisi’nin etkisinde kalarak bilirkişi olarak Mardin Artuklu Üniversitesi akademisyenlerinin kâle alınması ve müfredatı bu şekilde dizayn etmesi, 6 milyon Zaza ve resmi olarak faaliyet gösteren Zaza Dil Dernekleri için kabul edilir bir durum değildir. Konuyu daha da detaylandıracak olursak; MEB’na müfredat konusunda kaynak sağlayan Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Bölüm Başkanı Kadri Yıldırım’ın bugün HDP Milletvekili olması ve Kürt Siyasi Hareketi’nin zirve konumlarında yer edinmesi, Zazaca’nın bilinçli bir şekilde Kurmancileştirildiği iddiamızı güçlendirmektedir. Kaldı ki; Artuklu Üniversitesi’nin MEB’na ilkokul öğrencilerine okutulması için gönderiği kitapların Zazaca ile hiçbir alakasının olmadığı ve bu kitapların %80’ninin Kürtçe kelimeden oluştuğu da aşikârdır. Devletimizin biran önce konuya detaylı bir şekilde yönelmesi ve Zazaca’ya hak ettiği değeri vermesi gerekmektedir –ki MEB tarafından hazırlanan müfredatın,  Mardin Artuklu Üniversitesi yerine Bingöl Üniversitesi, Dersim Üniversitesi, Zaza Dernekleri ve Zazaca’yı dil olarak kabul eden dünyaca ünlü dil bilimcilerin ortak çalışmalarının göz önüne alınarak hazırlanması gerekmektedir.”

“ZAZALAR VE ZAZACA SİVİL ANAYASA’DA GÜVENCE ALTINA ALINSIN”

“Çözüm Süreci ile birlikte Türkiye’de mevcut etnisetelere verilen hakların detaylarına baktığımızda; Milli değerlere sadık Zazaların birkez daha yok sayıldığı ve kötü niyetli siyasi grupların tekeline bırakıldığı görülmektedir. Bunun en bariz örneğini TRT6 (Şeş) örneğinde görebiliriz.TRT6 (Şeş) Tv Programlarının %25 bölümünün Zazaca olması gerekirken, maalesef ki; TRT6’in yöneticilerinin de Kürt Lobisi’nin etkisinde kalması sonucu bu yüzdelik 6’ya indirilmiştir. Bizler şunu ifade etmek istiyoruz; devletimiz, Zazaca’yı kendi başına bir dil olarak Sivil Anayasa’da güvence altına almalıdır ve böylelikle devlet güvencesi altında dil-kültür değerlerinin yaşatılmasına katkı sunmalıdır.”

Organizasyon Koordinatörü Kovalar son olarak; 19 Şubat Pazar Günü Ankara’da gerçekleşecek olan Zazaca Dil Etkinliğine, vatandaşların katılmalarını ve böylesi büyük bir programda kötü amaçlı siyasi argümanlardan arınmış tüm Türkiye vatandaşlarının davetli olduğunu vurguladı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.