410 okunma

Aydemir: Balık Ölümlerini Meclise Taşıdı

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Çeltiksuyu Köyü mevkiinde yaşanan balık ölümleri ile ilgili meclise soru önergesi verdi. SÜTAŞ atık sularının dereye karışması sonucu balık ölümlerinin gerçekleştiği iddialarını meclise taşıyan Aydemir, bölgede gerekli araştırmaların yapılmasını istedi.

ABONE OL
Eylül 23, 2022 22:34
1

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Aydemir, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise sunduğu önergede, şu ifadelere yer verdi: “Bingöl Merkez Çeltiksuyu Köyü yakınlarında yüzlerce balık telef olmuştur. Köy sakinlerinin fark ettikleri görüntü tüm Bingöl kamuoyunda gündeme oturmuş durumda. İçler acısı görüntü ile ilgili birçok iddia söz konusu. SÜTAŞ’ın konuşlandığı alana yakın bir yerde olması hasebi ile SÜTAŞ atık sularının çevresinde yaşayan tüm canlılara zarar verdiği, balıkların da bu sebeple telef oldukları iddia edilmektedir.

SÜTAŞ atık sularının Gülbahar suyuna oradan da Göynük suyuna karıştığını iddia eden halkımız bu sebeple de yüzlerce balığın telef olduklarını ifade etmişlerdir. Gerekli birimlerin aylar önce yazdıkları dilekçelere rağmen herhangi bir adım atılmadığı, önlem alınmadığı görülmektedir. Canlıların yaşam alanlarına verilen zararların derhal araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Bu bağlamda;

-Göynük suyunda daha önce hiç görülmemiş balıkların telef olmalarının nedenleri nedir?

-Balıkların telef olmasının nedenlerini araştırıp kamuoyu ile paylaşacak mısınız?

-Daha önce dilekçe yazıldığı ile ilgili tarafınıza ulaşmış bir bilgi var mıdır? Var ise neden önlem alınmamıştır?

-Balıkların telef olmasına neden olan ihmallerle ilgili bir soruşturmanız olacak mı?”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.