858 okunma

Aydemir: Depremzedeler Mağdur Edildi

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, 2020 Karlıova Depremi sonrasında Yedisu İlçesi Elmalı Köyünde vatandaşların mağdur edildiğini belirterek, konu ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise soru önergesi verdi.

ABONE OL
Eylül 9, 2022 05:04
1

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Aydemir, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “2020 yılında meydana gelen, Bingöl -Karlıova-Yedisu depreminin ardından en çok hasar gören yerleşim alanlarından birisine sahip olan Elmalı Köyünde, köy halkı kaderine terk edilmiş durumda. Yıkılan ve ağır hasarlı olan yapıların yerlerine deprem konutlarının yapılmasını bekleyen halkımız bu anlamda herhangi bir adım atılmadığı gibi evlerinin yıkımları ile ilgili ciddi tehdit altında kalmışlardır.

Depremin ardından, sırasıyla gelen yaraları en kısa sürede saracağız açıklamalarının karşılık bulmadığı geçen zaman içerisinde görülmüştür. Bu zaman diliminde, ağır hasarlı evlerini kendi imkanları ile güçlendirip yaşamaya devam eden birkaç aileden birisi olan Adıbelli Ailesi, 4 Eylül sabahı kolluk kuvvetlerinin hunharca yaptıkları baskın ile karşı karşıya kalmışlardır. Evde ağır hasta olan 75 yaşındaki Hase Adıbelli dahil olmak üzere aile fertlerinin tamamına şiddet uygulandığı, ters kelepçeler ile zor kullanarak evden çıkarıldıkları iddia edilmektedir. Aile bireylerinin eşyaları toparlayıp taşımak için istedikleri bir günlük müsaadeyi de dikkate almayan kolluk, zaten yıllardır yaşatılan mağduriyetlere, psikolojik şiddetti de ekleyerek köy halkına adeta zulüm etmiştir. Yapılan bu kabul edilemez uygulamanın acilen soruşturulması ve ailelerin yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda;

  1. 2020 yılında meydana gelen depremin ardından, yapılacağı sözü verilen deprem konutları neden yapılmamıştır?
  2. Ağır hasarlı evlerin yıkımı ile dışarıda kalan aileler için bir çalışmanız olacak mı?
  3. Adıbelli ailesinin bir günlük müsaade talebi neden reddedilmiştir? Aileye yapılan şiddeti soruşturacak mısınız?
  4. Adıbelli Ailesi ve depremde evleri yıkılan birçok aile evsiz, önümüzdeki kış mevsiminde bu ailelerin barınmalarını nasıl sağlayacaksınız?
  5. Kolluğa zor kullanma ve şiddet uygulama yetkisini verenler kimlerdir? Bu konuda bir soruşturmanız olacak mı?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.