398 okunma

“Hayat Namazla Güzeldir” Etkinliği

Kuran Nesli Platformu Bingöl temsilciliği tarafından Selahattin-i Eyyubi mahallesinde bulunan Kent parkta “Hayat namazla güzeldir” temalı etkinlik düzenledi.

ABONE OL
Eylül 5, 2022 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Sunuculuğunu Ali Ekber Dağılma’nın yaptığı program Ahmet Baykara’nın Kuran tilaveti ile başladı. Programda Yetimler Vakfı Bingöl temsilcisi Salih Çelik namazın önemi hakkında kısa bir konuşma yaptı. Ayet ve hadis okunan programda çocuklar ilahi ve ezgilerin seslendirdiler. Halkın da yoğun ilgisini çeken programa çok sayıda çocuk ve aileleri katılım gösterdi.

“Namaz kulluğun zirve noktasıdır”
Programda konuşan Yetimler Vakfı Bingöl temsilcisi Salih Çelik, “Bugün bizler buraya namaz etkinliği için bir araya geldik. Aslında bizler günde 5 defa bu etkinliği Rabbimizin huzurunda hamdolsun Allah’a yerine getiriyoruz. Çünkü bizler biliyoruz ki namaz kulluğun zirve noktasıdır. Namaz İslam dininin olmazsa olmazıdır. İmandan sonra İslam diyoruz ve bizler İslam dairesine girdiğimiz zaman, o kapıdan içeri girdiğimiz zaman, bizler Kelime-i Şehadetle o kapıdan İslam dairesine giriyoruz. Kelime-i Şehadet ile İslam dairesine girdikten sonra Allah bizlere bazı vazifeler yüklüyor. Bunlardan biri namaz, diğeri oruç, diğer ikisi de hac ve zekât. Zekâtı bizler Müslümanların zenginlerine farz olarak görüyoruz. Fakir olan bir Müslümandan zekât ve hac sorumluluğu düşüyor. Geriye namaz ve oruç kalıyor. Eğer bir Müslümanın ciddi bir rahatsızlığı varsa, Müslüman bir doktora gitmişse, oruç tutmasına engel bir durum varsa bakıyoruz ki oruç farziyeti de üzerinden kalkıyor. Geriye namaz kalıyor, çünkü namaz kulluğun zirve noktasıdır. Namaz kişinin Rabbiyle buluşmasıdır. Namaz kişinin Rabbinin huzuruna geçerek kamete durarak kendi durumunu, kendi halini yüce yaratana arz etmesidir. Etrafımızda bakıp gördüğümüz yapılara baktığımızda binalara mescitlere baktığımızda, bunları ayakta tutan nedir kolonlar ve kirişlerdir. Kolon ve kirişler olmayınca binalar bir beton yığını olur ve ayakta duramaz çöker. Aynı şekilde insan vücudunda da iskelet vardır. İnsan vücudunu da ayakta tutan iskelet vardır. Kemiklerimiz vardır. Allah o iskelete et giydirmiştir. O eti ve bedeni ayakta tutan vücuttaki iskelet yapısıdır. İskelet olmazsa vücuttaki et yığını olduğu gibi çöker. Namazın dindeki yeri de odur” ifadelerine yer verdi.

“Namazsız bir dinde hayır yoktur”
Namazsız bir dinde hayır olmadığını ifade eden Çelik, “Namazsız bir dinde hayır yoktur. Namazını kılmayan, namazını kılmayan bir Müslüman kendi dinini yıkar, kendi dinini harap eder. Namazımıza dikkat etmemiz lazım. Bakın burada küçük kardeşlerimiz var. Bunları buraya getiren, bunları yetiştiren anne ve babalardan ve hocalarımızdan Allah razı olsun. Bizler burada aslında Resulullah aleyhisselamın sözünün gereğini yerine getiriyoruz. Peygamber aleyhisselam diyor ki, “çocuklarınız 7 yaşına gelince onlara namazı, 10 yaşına gelince de orucu talkin edin”. Yani onları buna alıştırın. İfadelerine yer verdi.

Programa katılan çocuklar etkinliğe dair duygularını paylaştı.

“Çok faydalı bir program oldu inşaallah devamı gelir”
Programa katılan Ali Ekber Dağılma, “Bugün burada Kuran Nesli Platformunun düzenlemiş olduğu “Hayat Namazla Güzeldir” etkinliğine katıldık. Gerçekten çok güzeldi. İlahiler okundu, şiirler okundu, Kuranı kerim okundu, ikramlar dağıtıldı. Hep birlikte namaz kıldı, emeği geçenlerden Allah razı olsun. Çok faydalı bir program oldu, devamı gelir inşaallah.” şeklinde konuştu.

Çocukların duygularını aktardığı etkinlik yapılan ikram ve hatıra fotoğrafı çekilerek sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

matadorbet