680 okunma

“Kanalizasyon Suları Hastalıklara Neden Oluyor”

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Güveçli Köyünde açıkta akan kanalizasyon sularının hastalıklara neden olduğunu belirterek, konuyu meclise taşıdı.

ABONE OL
Kasım 2, 2022 07:18
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Güveçli Köyünün altyapı sorununu, soru önergesi ile meclise taşıdı.

Meclise iki ayrı önerge vererek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu veUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından cevaplandırılmasını isteyen Aydemir, “Bingöl Merkeze bağlı, hane ve nüfusu ile Türkiye’nin en büyük köylerinden birisi olan Güveçli Köyümüz, alt yapı sorununun giderilmemesinden dolayı, kanalizasyon suları ile atık suyunun ortasında kalmış ve bunun tehlikesini yıllarca yaşamış, yaşamaya devam etmektedir. Daha önce yine söz konusu köyümüz ile ilgili yaşanan sorunu bakanlığınıza aktarmış fakat çözüm noktasında ilgili kurumların herhangi bir adım atmadıklarını görmüştük. Bugünlerde yine halkımız tarafından gündeme getirilen sorun; özellikle çocuk ve yaşlılarda hastalıklara neden olmaktadır. Güveçli Köyü nezdinde tüm merkez köylerin benzer sorunlarının yıllardır süregelmiş olması, halkımızın sağlığının yetkililerce görmezden gelindiği kanısına varılmasına neden olmuştur. Köylerde bulunan hayvanların da zaman zaman bu sebeplerle telef oldukları bilgisi tarafımıza iletilmiştir. En kısa zamanda, en acil müdahale ile Güveçli Köyü başta olmak üzere Merkez Köylerimizin yaşadıkları altyapı sorunlarının çözümü noktasında adımların atılması hayatidir” ifadelerini kullandı.

Aydemir, Bakan Soylu ve Bakan Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

“-Bingöl Güveçli Köyünün ortasında, tehlikeli bir alanda bulunan kanalizasyon suları ile ilgili tarafınıza ulaşmış bir bilgi var mıdır?

-Köy Halkının yaptığı başvurulara ve dilekçelere kayıtsız kalındığı iddiası söz konusu. Kayıtsız kalan birimler hakkında bir yaptırımınız olacak mı?

-Güveçli Köyü nezdinde, Bingöl’e bağlı tüm merkez köyleri aynı durumdan muzdaripler. Merkez Köylerimizin altyapı konusunda yaşadıkları sıkıntılar hakkında bir çalışmanız olacak mı?”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.