348 okunma

“Promosyon süreci uzadıkça huzursuzluk artıyor”

Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, Sağlık Bakanlığı ile bankalar arasında yürütülen promosyon ihale sürecinin uzatılmasının işyerlerindeki huzursuzluğu ve endişeyi artırdığını söyledi.

ABONE OL
Aralık 3, 2022 13:12
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Öz Sağlık-İş Sendikası Bingöl Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel kurul da şube başkanlığına Ercan Anacur seçildi.

Genel kurula katılan sendika genel başkanı Devlet Sert, “Sağlık Bakanlığı promosyon anlaşması emsallerin üzerine çıkmalıdır” dedi.

Sağlık Bakanlığı ile bankalar arasında yürütülen promosyon ihale sürecinin uzatılmasının işyerlerindeki huzursuzluğu ve endişeyi artırdığına dikkat çeken Sert, ihale sürecinin şeffaf olmasını, taraflara bilgi verilmesini ve imza atılacak anlaşmanın emsallerin üzerinde olması gerektiğini söyledi.

Sert, konuşmasında şunları söyledi: “Hepinizin yakından bildiği üzere Sağlık Bakanlığı, çalışanlar adına bankalarla promosyon anlaşması ihale sürecini yürütmektedir.

İşkolumuzu ilgilendiren banka promosyonu ihalelerinin il sağlık müdürlükleri uhdesinden alınarak Sağlık Bakanlığı tarafından ve uygulama birliği sağlanarak sonuçlandırılması kararı verildiğinde memnun olmuştuk. Ancak gelinen nokta itibariyle sürecin şeffaf olmaması ve tarafların bilgilendirilmemesi, promosyonlarla ilgili bir kaos ortamı oluşturdu.

Pek çok İl Sağlık Müdürlüğü’nde gerçekten çalışanları memnun edebilecek rakamlara ulaşılmışken süreçler iptal edilmiş, tek elden Sağlık Bakanlığı uhdesine verilmişti.

Bakanlık tarafından yürütülen görüşmelerde daha önce il sağlık müdürlüklerine teklif edilen rakamların yarı yarıya azaldığını, bankaların tekliflerinde diğer kurum ve kuruluşlara teklif ettikleri rakamları Sağlık Bakanlığı’na teklif etmedikleri duyumlarını alıyoruz.

“SÜREÇ UZADIKÇA İŞYERLERİNDE HUZURSUZLUK ARTIYOR”

Sağlık Bakanlığı, sürece ilişkin tarafları bilgilendirmediği için, rakamların doğru olup olmadığı, sürecin ne zaman sonuçlanacağı gibi belirsizlikler ve algılar devam ediyor.

Sağlık işçilerinin yetkili sendikası Öz Sağlık-İş olarak öncelikle günümüz şartlarında mevcut koşulların en iyisinin sağlanarak Sağlık Bakanlığı promosyon anlaşmasının emsallerinin üzerinde olması gerektiğini buradan bir kez daha yineliyorum.

Süreç uzadığı için bakanlığa bağlı kurum kuruluşlarda sağlık çalışanları arasında huzursuzluk giderek artıyor, kaostan beslenen kimi kitleler devlet aleyhtarı, millet aleyhtarı söylemler geliştiriyor.

Bunlara meydan vermemek gerekir. Bankaların açıklanan kârlılık oranları ortadadır. Sağlık Bakanlığı yürütülen ihale sürecinde çalışanların beklentisini karşılayacak rakamlara imza atılmalıdır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.