167 okunma

Ali Babacan: “Karşılıksız Para Basımı ve İsrail İlişkileri Endişe Verici!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Bitlis'te İftar Programında Türkiye'nin Ekonomik Durumunu ve İsrail ile Ticaret İlişkilerini Değerlendirdi

ABONE OL
Mart 30, 2024 14:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 29 Mart Cuma akşamı Bitlis’te iftar programında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomik durumu ve İsrail ile devam eden ticaret ilişkilerine dair önemli başlıklara değindi.

Babacan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Son seçimden bu yana 1 trilyon lira karşılıksız para basıldı. Bu karşılıksız para basımıyla enflasyonun artması kaçınılmaz hale geldi. Merkez Bankası’nın arka kapısından yapılan döviz satışı son beş haftada 25 milyar doları aştı. Bu işlemler gizli saklı yapılıyor ve kamuoyuna açıklanmıyor. Aksine, biz 13 yıl içinde sadece 8 milyar dolarlık döviz satışını şeffaf bir şekilde açıkladık.”

“Özel sektörün dış ticareti devletin izni olmadan yapılamaz. Ancak Ticaret Bakanı, özel sektörün ticaret yaptığını savunuyor. Gerçek şu ki, devlet izni olmadan hiçbir ürün ihracatı gerçekleşemez. Bu nedenle, devletin ticareti durdurması için bir imza atması yeterli olacaktır.”

“Gazze’deki insanlar açlıkla ve savaşla mücadele ediyor. Türkiye’nin İsrail’in saldırıları karşısında somut adımlar atmaması üzücüdür. Uluslararası mahkemelerde İsrail’e karşı hiçbir adım atılmamıştır.”

“Türkiye’nin milli geliri hedeflenen 25 bin dolar yerine sadece 13 bin dolara ulaşmıştır. Bu, ekonomik hedeflerin gerisinde kalındığını göstermektedir.”

Ali Babacan’ın iftar programındaki bu açıklamaları, Türkiye’nin ekonomik durumu ve dış politikadaki gelişmelerle ilgili endişeleri yansıtmaktadır. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.