760 okunma

Besicilerin ulaşım eziyeti

Bingöl merkeze bağlı bazı köylerde ikamet eden ve ilkbahar aylarında Genç’in yaylalarına giden besiciler, baraj yetkililerinin müsaade etmemesi ve barajda alternatif bir yolun bulunmamasından dolayı ulaşımda büyük zorluklar yaşıyor.

ABONE OL
Ekim 25, 2022 08:50
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Aslen Gençli olup Bingöl Merkeze bağlı Gözeler,11 Evler ve Kardeşler Köylerinde ikamet eden besiciler, hayvanlarını otlatmak ve yaz mevsimini serin bir ortamda geçirmek amacıyla her yıl büyükbaş hayvanları ile birlikte Genç’e bağlı Çotela Yaylası`na çıkıyor.

Yılın yaklaşık 7 ayını yaylada geçiren besicilerin yaşadığı en büyük sorun ise ulaşım. İlçede baraj yapılmadan önce Murat Nehri’nin sığ alanlarını kullanarak suyun karşısına geçen besiciler, baraj yapıldıktan sonra büyük zorluklar yaşamaya başladı. Yaşadıkları zorluğu gazetemize aktaran besiciler, yetkililerden sorunlarına çare bulunmasını bekliyor: “Bizler aslen Gençliyiz. Dedelerimiz vakti zamanında Bingöl’e bağlı köylere gidip yerleşti, ancak köklerimiz ile bağımız hiç bir zaman kopmadı. Bizler dededen besicilik ile uğraşıyoruz. Ve yıllarca Çetela’ya Murat Nehri’ni kullanarak geçiyorduk. Baraj yapıldıktan sonra büyük zorluklar yaşamaya başladık. Baraj yetkilileri gövde yolunu kullanmamıza müsaade etmiyor. Burada alternatif bir yaya yolu ise bulunmuyor. Bizlere nasıl giderseniz gidin, biz buradan müsaade etmeyeceğiz deniliyor. Her yıl hem giderken hem de dönerken nakliyelere para verebilecek gücümüz de yok. Nehrin belli bölgelerinden geçmeye çalışıyoruz bu defa su kapakları açılınca hayati tehlikeler atlatıyoruz ki bunu bir çok defa yaşadık. Devletimiz tarımı, hayvancılığı ve üreticiliği destekliyor. Bizlerde bu bölgede bu konuda destek bekliyoruz. İsteğimiz, sene de sadece bir giderken bir de dönerken izin verilmesi halinde kullanabileceğimiz baraj gövde yolu, yada alternatif bir yol yapılması” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.