Bingöl Balı Avrupa’da Tescillendi: Türkiye’nin İlk AB Onaylı Balı
120 okunma

Bingöl Balı Avrupa’da Tescillendi: Türkiye’nin İlk AB Onaylı Balı

Bingöl Balı, Avrupa Birliği (AB) tarafından resmen tescil edilerek Türkiye'nin AB nezdindeki ilk tescilli balı oldu.

ABONE OL
Temmuz 10, 2024 12:40
Bingöl Balı Avrupa’da Tescillendi: Türkiye’nin İlk AB Onaylı Balı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl Üniversitesi, Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığı ‘Bingöl Balı’ coğrafi işaret başvurusunun 7 Ekim 2022 tarihinde kabul edilmesini sağladı. Bu başvuru sonucunda ‘Bingöl Balı’, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından ulusal düzeyde coğrafi işaret olarak tescillendi. Daha sonra, bu ürünün uluslararası alanda tanıtımı için ‘Uluslararası Coğrafi İşaret Seferberliği’ kapsamında Avrupa Birliği’ne başvuruldu ve Bingöl Balı, Avrupa Birliği tarafından resmen tescil edilen ilk Türk balı oldu.

Türk Patent ve Marka Kurumu’na ‘Bingöl Balı’ coğrafi işaret için Bingöl Üniversitesi tarafından yapılan başvuru 7 Ekim 2022 tarihinde kabul edildi. İlgili kurum, ‘Bingöl Balı’nı 7 Ekim 2022 tarihinde ulusal düzeyde coğrafi işaretli ürün olarak tescil etti. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi ürün olarak tescillenen Bingöl Balı, ‘Uluslararası Coğrafi İşaret Seferberliği’ kapsamında Avrupa’ya taşındı. Bingöl Balı, Avrupa Birliği’ne yapılan tescil başvurusunun ardından resmen tescil edildi.

Ulusal tescil süreci ile birlikte coğrafi işaret alan ‘Bingöl Balı’, ulusal sürecin tamamlanmasıyla birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının uluslararası coğrafi işaret seferberliği kapsamında Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığı ile Bingöl Üniversitesi tarafından 5 Ocak 2023 tarihinde Avrupa Birliği (AB) komisyonuna sunulan dosya, AB Komisyonu tarafından da uygun bulunarak 12 Mart 2024 tarihinde AB Resmî Gazetesi’nde ilan edildi. AB nezdinde Bingöl Balı, ülkemizin AB’de başvurusu yapılan ilk balı olmakla birlikte itiraz sürecini tamamlayarak AB’de tescilli coğrafi işaretlerimiz arasında yerini alan ilk balımız oldu.

AB Komisyonu tarafından başvurusu uygun bulunan Bingöl Balı, AB Resmî Gazetesi’nde 12 Mart 2024 tarihinde ilan edildi. Üç aylık sürecin tamamlanmasıyla birlikte Bingöl Balı, 10 Temmuz 2024 tarihinde AB tarafından resmen tescil edildi.

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Bingöl Balının Avrupa Birliği tarafından tescil edilmesini büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Bu başarının elde edilmesinde emeği geçen herkesi içtenlikle tebrik ediyorum ve teşekkürlerimi iletiyorum. Üniversitenin ilgili birimlerinin ve ilgili kurumlar arasındaki iş birliğinin özverili çalışmaları sonucu Bingöl Balı’nın uluslararası düzeyde tanınmasını sağladı. Bu süreçte gösterilen gayretin ve desteklerin, Bingöl Balı’nın değerini ve marka bilincini daha da güçlendireceğine inanıyorum” dedi. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.