240 okunma

Bingöl Balına Alım Garantisi Verilecek

Tarım Kredi Kooperatifinin Bingöl'de üretilen ballara alım garantisi vereceğini belirten Yılmaz, “Bu yıl 600 ton alım olacak. 16 bin dekarlık buğday tohumu yüzde 50 hibe ile çiftçiye dağıtılacak” dedi.

ABONE OL
Ağustos 14, 2022 13:57
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Milletvekili Feyzi Berdibek, AK Parti İl Başkanı Haşim Sağlar, AK Parti teşkilat üyeleriyle birlikte Genç ilçesi TAVZ yöresinde bölge buluşmasının ardından Merkez Büyüktekören Köyünde bölge muhtarları, birlik temsilcileri ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Burada konuşan Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, bu yıl çiftçiye yüzde 50 hibe ile buğday tohumu hibe edileceğini ve Bingöl’de üretilen bal için Tarım ve Kredi Kooperatifinin alım garantisi vereceğini söyledi.

Böylelikle çiftçinin 100 milyon gelir elde edeceğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu: “Büyüktekören köyümüzde, 2022 yılında bir adet hayvan içme suyu için Güneş Enerjili Sondaj Ünitesini faaliyete aldık. İl genelinde yapımı tamamlanan 16 adet ünitemiz ve bu yılda ihalesini yapıp faaliyete alacağımız 7 adet HİS-GES ünitemiz ve 1 adet HİS göletimizin yapımı da tamamlanmış olacak. Hamdolsun dağ başındaki çobanın ve hayvanların da artık içilebilir temiz suyu var. Büyüktekören köyümüzde süt toplama merkezimizin kurulumunu sağladık. Sonbaharda süt alımlarına başlanacak inşallah. Yine Sarıçiçek, Çeltiksuyu ve İncesu köylerimizde de bu sene Süt Toplama Merkezleri kuruldu. Bu Süt Toplama Merkezleri ile tüm ova köylerinin sütleri Toplama Merkezlerine getirilecek ve soğutulmuş halde sanayiye aktarılacak. İl genelinde yapımı tamamlanan 10 adet ve eskiden yapılan 23 adet Süt Toplama Merkezi de yine rehabilite edilmiştir. Toplamda 124 tonluk bir toplama kapasitesine ulaşılacak.

İl ve İlçelerimizde dâhil olmak üzere bu yıl 2022 yılı için yaklaşık 16.000 dekarlık tarım arazilerinin ekmeklik buğday tohumu ihtiyacı yüzde 50 hibeyle karşılanacak.

Uzun yıllardır Bingöl Balımızın pazarlama sorunları vardı. 2021 yılında Tarım Kredi Kooperatifi tarafından üreticilerden 170 ton bal alımı gerçekleştirildi. Bu senede inşallah Bal alım Kriterlerine uyan 600 tonluk Bal alımı gerçekleştirilecektir. Bingöl Balımız böylece Türkiye genelindeki tüm Tarım Kredi Kooperatifleri marketlerinde tüketiciye sunulacak. Ekilecek 16000 dekarlık buğday alanı ve 600 tonluk bal alımı ile yaklaşık 100 milyon TL Bingöl ekonomisine kazandırılmış olacak.”

Program; birlik temsilcileri, muhtarlar ve bölge halkının sektörel ve bölgesel sorunları dile getirmeleri ve İngiltere’de Dünya birincisi olan Bingöl Balının hediye edilmesinin ardından sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.