233 okunma

Bingöl Valisi: Otizm Farkındalığı Toplumsal Sorumluluk

Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak, otizm konusuna dikkat çekti.

ABONE OL
Nisan 1, 2024 18:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak, otizm konusuna dikkat çekti. Vali Usta, Birleşmiş Milletler tarafından 2008 yılında ilan edilen bugünün, otizmle ilgili sorunlara çözüm bulmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla kutlandığını belirtti.
Otizmin, beynin yapısını veya işleyişini etkileyen bir sürecin sonucu olarak ortaya çıktığını ifade eden Vali Usta, otizmin çocukların çevresiyle sosyal ilişkiler kuramaması, dil-iletişim sorunları ve takıntılı davranışlar şeklinde tanımlandığını vurguladı. Ülkede otizmin görülme sıklığının arttığına dikkat çeken Vali Usta, otistik bireylerin topluma entegrasyonunu sağlamak için çeşitli etkinlikler ve programlar düzenlendiğini belirtti.

Vali Usta, otistik çocukların sosyal hayatta yer alabilmeleri ve kendi ihtiyaçlarını bağımsız bir şekilde karşılayabilmeleri için toplumun ve devletin önemli görevler üstlendiğini vurguladı. Otizm konusunun bir sosyal sorumluluk olduğunu belirten Vali Usta, bireylerin ve devletin bu konuda çaba göstermesi gerektiğini ifade etti. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.