Bingöl’de Deprem Tatbikatı Hazırlıkları Başladı
144 okunma

Bingöl’de Deprem Tatbikatı Hazırlıkları Başladı

Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, 29 Ağustos’ta Bingöl ve çevre illerde büyük bir deprem tatbikatı gerçekleştirileceğini açıkladı.

ABONE OL
Temmuz 10, 2024 18:20
Bingöl’de Deprem Tatbikatı Hazırlıkları Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, kentte düzenlenecek büyük bir deprem tatbikatının hazırlıkları hakkında bilgi verdi. Vali Usta, 29 Ağustos’ta Bingöl ve çevre illeri de kapsayan geniş çaplı bir tatbikat yapılacağını belirtti. Tatbikatta, Bingöl’ün yanı sıra Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Muş ve Tunceli illerinin de depremden etkilendiği bir senaryo üzerinde çalışılacak.

Geçmişte Yaşanan Depremler Hatırlatıldı

2024 Yılı Bingöl Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) toplantısı ve 29 Ağustos 2024 tarihinde yapılacak olan ‘Bölge Düzeyi Saha Tatbikatı’ hazırlık toplantısı, Vali Usta başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve ilgili kurumların personelleri katıldı.

Toplantının ilk bölümünde, İl Afet ve Acil Durum Müdürü M. Emin Boğatekin, TAMP ve Bölge Saha Tatbikatı hakkında detaylı bir sunum yaptı. Vali Usta, toplantının açılışında Bingöl’ün geçmişte ve yakın zamanda çeşitli depremler yaşadığını hatırlatarak, depremlerin yıkıcı etkilerine dikkat çekti.

“Bingöl, geçmişte ve yakın zamanda çeşitli depremler yaşadı. Örneğin, 2020’de Karlıova’da bir deprem felaketi yaşandı ve maalesef bir vatandaşımızı kaybettik. 2003’te Bingöl merkezinde bir depremde ise 176 vatandaşımızı kaybettik. 1971’de de Bingöl merkezinde başka bir depremde ise 878 vatandaşımızı kaybettik. Bingöl’ün doğal afetlere maruz kalan bir bölge olduğunu unutmamak gerekir; Kuzey ve Doğu Anadolu fay hatlarının bu bölgeyi seçmesi bu durumu açıkça gösteriyor,” dedi.

Deprem Gerçeğiyle Yaşamayı Öğrenmek Zorundayız

Vali Usta, Bingöl’de yapı stokunda yapılan iyileştirmelere rağmen, her zaman hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizdi. Kriz yönetiminin yalnızca deprem sonrasına odaklanmak yerine, riskleri yönetmek üzerine kurulması gerektiğini vurguladı. “Deprem gerçeğiyle yaşamak zorundayız, ancak bu riskleri yöneterek etkilerini en aza indirmemiz gerekiyor. Bu yüzden, belediyelerimiz ve kaymakamlıklarımız başta olmak üzere herkesin bu konuda hazırlıklı olması gerekiyor,” diye ekledi.

29 Ağustos’ta Bölgesel Tatbikat

Vali Usta, AFAD ile yapılan görüşmeler sonucunda Türkiye genelinde 7-8 bölgede tatbikat yapılacağını ve bunlardan birinin Bingöl’de gerçekleştirileceğini ifade etti. “29 Ağustos’ta Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Muş ve Tunceli’nin etkilendiği bir senaryo üzerinde çalışıyoruz. Bu tatbikat, Bingöl’de büyük çaplı bir deprem yaşanmış gibi bir senaryo üzerine kurulacak. Kendimizi değerlendirebilmek için bu tür tatbikatlar oldukça önemlidir,” dedi. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.