Bingöl’de Piroteknik Madde Kullanımı Yasaklandı
167 okunma

Bingöl’de Piroteknik Madde Kullanımı Yasaklandı

Bingöl Valiliği, il sınırları içerisinde piroteknik maddelerin üretimi, saklanması, depolanması, satışı ve kullanımını yasaklayan yeni bir karar aldı.

ABONE OL
Haziran 15, 2024 16:06
Bingöl’de Piroteknik Madde Kullanımı Yasaklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – 13 Haziran 2024 tarihinde yürürlüğe giren bu karar, kamu güvenliği ve düzeninin korunması amacıyla hazırlandı.

Kapsam ve Dayanak

Karar, Bingöl ili sınırları içerisindeki tüm yerleşim birimlerinde geçerli olup, havai fişekler, maytaplar ve diğer piroteknik maddelerin üretimini, saklanmasını, depolanmasını, satışını ve kullanımını kapsıyor. Bu karar, 6551 sayılı “Barut ve Patlayıcı Maddelerle Silah ve Teferruatı ve Av Malzemesinin İnhisardan Çıkarılması Hakkında Kanun” ve bu kanunun ikinci maddesine göre hazırlanmış 87/12028 sayılı tüzüğe dayanıyor.

Yasaklar ve Cezai İşlemler

Karar gereği, Bingöl ili ve ilçelerinde:

  • Her türlü havai fişek gösterisi düzenlenmesi,
  • Patlayıcı maytap ve benzeri şeylerin kullanımı,
  • Piroteknik maddelerin satışı ve bulundurulması yasaklandı.

Bu yasaklara uymayanlar, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, Çevresel Gürültü Kontrol Yönetmeliği ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’na göre cezai işlemlere tabi tutulacak. Yasaklara uymayan kişilere hem idari para cezaları hem de adli cezalar uygulanacak.

İdari ve Adli Cezalar
  • Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması (TCK Madde 170): Yangın çıkarma, bina çökmesine, toprak kaymasına, çığ düşmesine, sel veya taşkına neden olma, silahla ateş etme veya patlayıcı madde kullanma durumlarında 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası.
  • Tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması (TCK Madde 174): Patlayıcı, yakıcı, aşındırıcı maddeleri izinsiz imal, ithal, ihraç edenler 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası.
  • Emre aykırı davranış (Kabahatler Kanunu Madde 32): 2024 yılı için 2.052 TL para cezası.
  • Gürültü (Kabahatler Kanunu Madde 36): Başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olanlara 2024 yılı için 977 TL para cezası. Ticari işletmelerde bu ceza 21.176 TL ile 106.229 TL arasında değişiyor.
Yürürlük ve Yürütme

Bu karar, yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girmiş olup, Bingöl Valiliği tarafından yürütülecek. Karar, ayrıca Bingöl ilinde 11 Ağustos 2015 tarih ve 2015/221 sayılı kararın yerine geçerek, önceki düzenlemeyi yürürlükten kaldırdı.

Bingöl Valiliği, bu kararın kamu güvenliği, huzur ve düzenin sağlanması için titizlikle uygulanacağını belirtti. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.