DOLAR 33,0412 0.09%
EURO 36,0434 0.09%
STERLIN 43,0007 0.13%
ALTIN 2.622,522,06
BIST 11.139,340,67%
BITCOIN 21421381.76882%
Bingöl
32°

AÇIK

03:46

SABAHA KALAN SÜRE

Cevdet Yılmaz: “Vergi Düzenlemesi Orta Vadeli Programda”
185 okunma

Cevdet Yılmaz: “Vergi Düzenlemesi Orta Vadeli Programda”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: "Vergi Düzenlemesi Orta Vadeli Programda Yer Alıyor"

ABONE OL
Haziran 22, 2024 13:06
Cevdet Yılmaz: “Vergi Düzenlemesi Orta Vadeli Programda”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, güncel ekonomik konular hakkında yaptığı açıklamalarda, vergi düzenlemelerinin Orta Vadeli Program (OVP) çerçevesinde yer aldığını belirtti. Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Yılmaz, vergi adaletini artırmaya yönelik adımların, enflasyonist yan etkiler oluşturmadan ve gelir dağılımını gözeterek yapılacağını vurguladı.

Yılmaz, geçen yıl OVP hazırlık sürecinde çalışan ve işveren kesim temsilcileriyle yapılan istişarelerde doğrudan vergilerin payının artırılması yönündeki önerinin üzerinde uzlaşıldığını söyledi. Bu politikayı Eylül 2023’te ilan edilen OVP’ye dahil ettiklerini belirten Yılmaz, hazırlıkları süren vergi düzenleme taslaklarının bu politikayı yansıttığını ifade etti. Yılmaz, “Teknik çalışmalarda çeşitli alternatifler değerlendirilmektedir. Çalışmalar tamamlanmadan yapılacak yorumlar spekülasyondan öteye geçmeyecektir. Kaynağı şeffaf olmayan haberlere ve yetkili kişi ve kurumlar dışında yapılan paylaşımlara itibar edilmemelidir” dedi.

Ekonomik İyileşme ve Gelecek Hedefleri

Cevdet Yılmaz, harcama ve gelir tedbirleriyle mali dengelerde sağlanacak iyileşmenin, Haziran ayı ile başlayacak dezenflasyon dönemini destekleyeceğini belirtti. Deprem harcamaları başta olmak üzere kamu harcamalarının sağlıklı kaynaklarla finanse edilmesiyle kamunun borçlanma ihtiyacının ve faiz giderlerinin azaltılacağını ifade etti. Bütçe açığının milli gelire oranının 2023 yılında yüzde 10 civarında tahmin edilirken, alınan tedbirlerle yüzde 5,2 seviyesine düştüğünü vurgulayan Yılmaz, deprem harcamaları hariç bütçe açığının ise yüzde 1,6 olarak gerçekleştiğini söyledi.

2024 yılında bütçe açığının yüzde 6,4 olarak öngörüldüğünü, ancak yılsonunda geçen yılki oranlara yakın düzeylerde gerçekleşmesinin beklendiğini belirten Yılmaz, 2025 yılında deprem harcamalarının azalmasıyla bütçe açığının daha da düşeceğini ifade etti.

İhracat ve İstihdamda Önemli Gelişmeler

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, 12 aylık mal ihracatının 260 milyar doları aştığını, yıl sonunda turizm gelirlerinin 60 milyar dolara ulaşmasının hedeflendiğini ve hizmet ihracatının artmaya devam ettiğini belirtti. 2024 için cari açık beklentisinin yüzde 2-2,5 seviyelerinde olduğunu söyleyen Yılmaz, döviz ihtiyacının azaldığını ve döviz kurunda istikrarın arttığını ifade etti. Nisan ayında işsizlik oranının yüzde 8,5’e indiğini ve 2012 sonrası en düşük seviyede olduğunu vurguladı.

Yılmaz, büyüme oranının 2024 ilk çeyrekte yüzde 5,7 olduğunu ve programla uyumlu olarak tüketimin katkısının azalırken dış talebin pozitif katkı verdiği daha dengeli bir yapının oluştuğunu belirtti.

Enflasyonla Mücadele ve Beklentiler

Enflasyon oranlarında belirgin bir düşüş beklendiğini ifade eden Yılmaz, Temmuz-Eylül döneminde baz etkisiyle enflasyon oranının düşüşünün hızlanacağını ve yıl sonunda Merkez Bankası tahminlerine yaklaşmasını beklediklerini söyledi. 2025 yılında yüzde 20’nin altında, 2026’da ise tek haneli enflasyon için kararlı bir şekilde programın uygulanacağını belirtti. Yılmaz, para politikalarının yanı sıra maliye politikaları ve yapısal reformlarla hedeflere ulaşılacağını vurguladı.

Yılmaz’ın açıklamalarına göre, Eylül ayında güncellenecek OVP’de temel politika çerçevesinin ve yaklaşımının korunacağını, rakamsal değerler ve tahminlerin ise dünya ve Türkiye’deki gelişmeler ışığında yeniden şekillendirileceğini belirtti. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da katılımcı bir anlayışla tüm tarafların görüş ve önerilerinin değerlendirileceğini ifade etti. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.