Cumhurbaşkanı Erdoğan: “2023 Yılını 355 Milyar Dolar İhracatla Kapattık”
574 okunma

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “2023 Yılını 355 Milyar Dolar İhracatla Kapattık”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

ABONE OL
Haziran 9, 2024 13:39
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “2023 Yılını 355 Milyar Dolar İhracatla Kapattık”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, İstanbul Valisi Davut Gül, TİM Başkanı Mustafa Gültepe, ilk bin ihracatçı firma temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, TİM delegeleri ve TİM konsey üyeleri katıldı.

Ödül töreni ve konuşmaların ardından tamamen yerli ve milli ürünlerle üretilen savunma sanayi ürünleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile Yeni Zelanda’ya gönderildi. Tören sonunda TİM Başkanı Mustafa Gültepe ve Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a günün anısına yağlı boya tablo hediye etti.

“2023 Yılını Toplam 355 Milyar Dolar İhracatla Kapattık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, “Rusya – Ukrayna Savaşı’na ve 6 Şubat depremlerine rağmen hamdolsun 2023 senesinde ihracatta güzel bir yıl geçirdik. 2023 yılını 255,4 milyar doları mal ihracatı, 101,7 milyar doları hizmetler ihracatı olmak üzere toplam 355 milyar dolar ihracatla kapattık” dedi.

“2002’de Bir Haftada Yaptığımız İhracatı Artık Bir Günde Gerçekleştiriyoruz”

Erdoğan, genel kurul üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, ihracatçıların Türkiye ekonomisine katkılarını vurgulayarak, “Bu ülkenin herhangi bir vatandaşının rakamların açıkça ortaya koyduğu böylesi bir başarıdan gurur duymaması mümkün değil. Sizlerin nezdinde 150 bin ihracatçımızın her birine Türk malı damgasını taşıyan ürünlerimizi dünyanın dört bir ucuna ulaştırdıkları için teşekkür ediyorum” dedi. Erdoğan, 2002 yılında bir haftada yapılan ihracatın artık bir günde gerçekleştirildiğini belirtti.

“İhracat Türk Ekonomisinin Lokomotifidir”

İhracatın Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu belirten Erdoğan, “İhracat, Türkiye’yi hedeflerine ulaştıracak en kestirme yoludur. Türkiye tüketerek değil, üreterek, istihdam oluşturarak, ihracat yaparak büyümek zorunda olan bir ülkedir” ifadelerini kullandı.

“2023 Yılında 48 İlimizde İlk Bin İhracatçı Firma Arasında Yer Alan Firmalarımız Var”

Erdoğan, ihracatın ülke genelinde yaygınlaştığını ve ihracat yapmayan il kalmadığını ifade ederek, “2023 yılında 48 ilimizde ilk bin ihracatçı firma arasına girebilecek ölçüde ihracat yapan firmamız bulunuyor. Sadece 2024’ün ilk beş ayında 42 ülkeye 79 heyet düzenleyen TİM mensupları, Türk ekonomisinin muazzam potansiyelini çok iyi görüyor” dedi.

Konuşmasında ihracatçıların Türkiye’nin tanıtımına ve Türk ürünlerinin küresel markalara dönüşmesine sağladığı katkılara dikkat çeken Erdoğan, “Türkiye’ye inandığınız, Türkiye’ye güvendiğiniz, Türkiye’nin potansiyelini değerlendirdiğiniz için hepinize tek tek teşekkür ediyorum” dedi. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.