Dünyayı Sarsan Açıklama: Yarasa Dışkısında Yeni Virüs Keşfedildi!
1417 okunma

Dünyayı Sarsan Açıklama: Yarasa Dışkısında Yeni Virüs Keşfedildi!

ABD merkezli EcoHealth Alliance'ın başkanı Dr. Peter Daszak, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) düzenlediği bir etkinlikte yarasalarda yeni bir virüsün keşfedildiğini duyurdu.

ABONE OL
Nisan 16, 2024 17:33
Dünyayı Sarsan Açıklama: Yarasa Dışkısında Yeni Virüs Keşfedildi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Yeni virüsün, insanlar üzerinde Kovid kadar etkili bir potansiyele sahip olduğu belirtiliyor, bu açıklama dünya genelinde büyük yankı uyandırdı. Tayland’da bir mağaradaki yarasalardan elde edilen dışkılarda bulunan bu virüsün ortaya çıkma riskine dikkat çekilen açıklamada, virüsün bulaşabileceği kişilerin ilk kez belirlendiği ifade etti.

DailyMail haberine göre, DSÖ’nün düzenlediği etkinlikte Dr. Daszak’ın yaptığı açıklamalara göre, Tayland’daki bir mağarada yaşayan yarasaların dışkılarında yeni bir virüs tespit edildi. EcoHealth Alliance şirketi, ABD hükümetinden aldığı milyonlarca dolarlık bağışla Tayland ve Asya’da faaliyet gösteriyor ve Dr. Daszak’ın liderliğinde hayvan virüslerini taramaya yönelik çalışmalar yürütüyor.

Dr. Daszak, DSÖ etkinliğinde yaptığı konuşmada ekibinin yarasa virüsleri üzerine yaptığı çalışmalardan bahsetti. Adı açıklanmayan yeni virüsün, Tayland’daki bir mağarada yarasalardan elde edilen dışkılarda bulunduğunu belirtti. Laboratuvar analizi sonucunda, virüsün Kovid’in bilimsel adı olan SARS-CoV-2 ve Kovid ile yüzde 96 genetik uyum sağlayan RATG13 adlı başka bir patojenle yakın akraba olduğu ortaya çıktı.

Dr. Daszak, virüsün yarasa dışkısı aracılığıyla yayıldığını ve ortaya çıkma potansiyeline sahip olduğunu belirtirken, bölgedeki çoğu insanın ya Kovid’e yakalandığını ya da aşı olduğunu ve bu durumun, yeni virüse karşı etkili bir koruma sağlayabileceğini ifade etti. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.