3935 okunma

Eğitim Bir Sen Genç İlçe Temsilcisi: “Akaryakıt zammı alım gücünü düşürüyor”

Eğitim Bir Sen Genç İlçe Temsilcisi Muhammet Mustafa Demirağ, akaryakıta yapılan yüzde 200’ün üzerindeki ÖTV zammına tepki gösterdi.

ABONE OL
Temmuz 18, 2023 10:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Demirağ, son yapılan zamların alım gücünü ciddi manada düşüreceğini ve bütçe açığının kapatılması için üretime yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Demirağ, yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin bin yılda bir görülecek bir deprem felaketi ile karşı karşıya kaldığını ve bu süreçte devlet, millet ve sivil toplum örgütlerinin çok ciddi bir birliktelik ile süreci iyi bir noktaya getirdiğini belirtti. Ancak, depremin bütçe üzerindeki etkisini azaltmak için akaryakıta yapılan ÖTV zammının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

“Akaryakıt vergisinin yükseltilmesi ile 36 lira gibi astronomik bir fiyat aralığına giden fiyatlanmalar enflasyonu ciddi manada etkileyip sabit gelirli grup ile seyyanen zam dahi alamayan emeklilerin alım gücünü daha da düşürecektir. Oluşan bu durum memnun eden memur zammını gölgede bırakacak gibi gözükmektedir.” diyen Demirağ, bütçe açığının kapatılması için vergi artışı gibi argümanlarla yapılmasının yükü vatandaşlara yüklediğini vurguladı.

Demirağ, bütçe açığının kapatılması için üretime yönelik çalışmaların hız verilmesi, kamudaki israfın önüne ciddi set çekilmesi, devletin teftiş mekanizmalarının harekete geçirilmesi, enflasyonla mücadele için her türlü argümanın kullanılması, her türlü spekülasyona karşı tedbir alınması, bakanlık ve yerel düzeyde sistematik fiyat kontrollerinin yapılması, faiz sisteminden vazgeçilmesi ve gelir düzeyine göre vergi alınması gerektiğini kaydetti.

Demirağ, ayrıca Hazret-i Ömer’in hilafete geçtiği zaman: “Ey nâs! Ben haktan, adâletten ayrılırsam ne yaparsınız?” diye sorduğunu ve ahâliden birinin: “Yâ Ömer! Sen eğrilir, haktan inhirâf edersen, seni kılıcımızla doğrulturuz!” cevabını verdiğini hatırlatarak, “Bizler şimdiye kadar doğru yapılan her şeyi nasıl savunmuşsak ise yanlış gördüklerimizi de mutlak surette dile getireceğiz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.