Güneş Patlaması Endişesi: Bilim İnsanları 2024 Öncesi Uyarıyor
1937 okunma

Güneş Patlaması Endişesi: Bilim İnsanları 2024 Öncesi Uyarıyor

NASA'nın yaptığı açıklamalar, vatandaşların Güneş patlaması, bilim dünyasının ise Güneş fırtınası olarak adlandırdığı olaya dair artan merakı tetikliyor. Elektrik kesintisi olasılığıyla ilgili iddialar, Güneş patlamasının potansiyel etkileri konusunda endişeleri beraberinde getiriyor.

ABONE OL
Nisan 16, 2024 17:37
Güneş Patlaması Endişesi: Bilim İnsanları 2024 Öncesi Uyarıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Carrington Olayı olarak bilinen Güneş Fırtınası ile ilgili olarak bilim insanları, 2024 yılı öncesinde uyarılarda bulunuyor. Güneş patlamasının genellikle Güneş lekeleri olarak adlandırılan aktif bölgelerde gerçekleştiği belirtiliyor. Bu durum, Güneş patlaması etkilerinin temel iletişim ağları, elektrik ve uydu sistemleri gibi önemli altyapıları etkileyebileceği anlamına geliyor.

Güneş patlamasının etkileri, elektrik ve uydu sistemleri gibi temel iletişim ağlarını sekteye uğratabilir ve elektronik cihazları bozabilir. 1859’daki Güneş Fırtınası etkileri hala konuşulurken, önümüzdeki yıllarda gerçekleşmesi beklenen Güneş patlamasının tüm Dünya’yı etkileyebileceği ifade ediliyor. Güneş patlaması nedir sorusuna verilen yanıt, Güneş’in gaz yuvarında meydana gelen şiddetli patlamalardır. Bu patlamalar, milyarlarca megaton gücünde olup, genellikle saatte 1.000.000 km/saat hızla hareket ederler.

Güneş patlamasının etkileri, patlama sonucunda açığa çıkan enerjinin, Dünya atmosferine normalden fazla küçük dalga boylu radyasyon parçacıkları göndererek, iletişim ve güç ağlarını olumsuz etkileyebileceğini gösteriyor. 25 numaralı mevcut güneş döngüsü, 2019 yılında başlamış ve yaklaşık olarak 2030 yılına kadar devam edecek. Güneş lekeleri olarak adlandırılan bu manyetik alan değişiklikleri, takımadalara benzeyen oluşumları meydana getiriyor.

Yeni bir araştırma, Güneş maksimumunun 2024’ün başlarında beklenenden daha erken gerçekleşeceğini ortaya koyuyor. NASA’nın duyurduğu güneş patlaması görüntüleri, Perşembe günü Dünya’daki radyo iletişimini kısa bir süre için devre dışı bırakan en güçlü güneş patlamasına ait olduğunu belirtiyor. Bilim insanları, bu olayın güneş döngüsünün en güçlüsü olduğunu ve güneş patlamasının 4 Kasım 2003’teki X28 olayından bu yana kaydedilen en güçlü güneş patlaması olduğunu ifade ediyor. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.