2442 okunma

Kimyasal Atık İddiası Savcılığı Harekete Geçirdi

Merkeze bağlı Çobantaşı köyünde mıcır üreten firmanın kimyasal atıkları gizlice toprağa gömdüğü iddiaları üzerine savcılık talimatıyla soruşturma başlatıldı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ise “Denetim esnasında herhangi bir kimyasal atık tespit edilmemiş olup, denetim ile ilgili iş ve işlemler Müdürlüğümüzce devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

ABONE OL
Ağustos 29, 2022 22:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl’ün Çobantaşı köyünde mıcır üreten firmanın, kimyasal atıkları gizlice toprağa gömdüğü iddia edildi. Köylüler, yol kapatarak firmaya tepki gösterirken, savcılık talimatıyla soruşturma başlatıldı. Firma yetkilileri ise iddiaları reddetti.

Merkeze bağlı Çobantaşı köyünde mıcır üreten firmanın, kent merkezinden getirilen toz halindeki kimyasal atıkları gizlice toprağa gömdüğü iddiası, köylüleri harekete geçirdi. Yolu ulaşıma kapatan köylüler, jandarmaya bildirdi. Firmanın 11 yıldır köyde faaliyet yürüttüğünü, bu nedenle sürekli toz toprak içinde kaldıklarını ve su kaynaklarının kuruduğunu öne süren köylüler, firmadan şikayetçi oldu. Jandarma ekipleri de olay yerine gelerek, köylüler konuşup, kapatılan yolu yeniden açtı.

Köy sakinlerinden Burhanettin Mısır, “Bizim sorunumuz, şirketle alakalı. Bizler 11 yıldır şirketin tozunu, dumanını ve kahrını çekiyoruz. 25 kilometre mesafeden toz halindeki kimyevi bir maddeyi gece yükleyip, evlerimizin arkasındaki bölgeye döküp, hemen kapatıyorlar. Defalarca ikaz etmemize rağmen bizi dikkate almadılar. En son bu maddeyi evimin 50 metre arkasındaki içme suyu bölgesine dökmüşler. Yarın yağmur yağarsa bu kimyevi madde eriyip, suya karışır ve zehir içmek zorunda kalırız” dedi.

İL MÜDÜRLÜĞÜ: “KİMYASAL ATIK TESPİT EDİLMEDİ”
Yaşananlar üzerine açıklamada bulunan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, kurum personellerince 28 Ağustos 2022 tarihinde Çobantaşı Köyünde’ki bahse konu bölgede denetim gerçekleştirildiğini duyurdu.

Toz halindeki kimyasal atıkların Asfalt Plent Tesisinden çıkan Filler (Taş Tozu) malzemesi olduğu tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada; “Filler Malzemesi: 0.075 mm’lik elekten geçen agrega malzemesidir. Filler, bitümlü karışımlarda ince agrega oranını artırmak, boşluk miktarını azaltmak ve yüksek sıcaklıklarda karışımın deformasyona karşı dayanımını artırmak için kullanılmaktadır. Denetim esnasında herhangi bir kimyasal atık tespit edilmemiş olup, denetim ile ilgili iş ve işlemler Müdürlüğümüzce devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.