319 okunma

Maden Ocağı Projesi Protesto Edildi

Kiğı İlçesi Eskikavak Köyünde yapılması planlanan Kurşun-Çinko-Gümüş Kompleks Cevher Maden Ocağı projesine ÇED olumlu raporu verilmesi protesto edildi.

ABONE OL
Ağustos 13, 2022 07:49
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Kiğı İlçesi Eskikavak Köyünde yapılması planlanan Kurşun-Çinko-Gümüş Kompleks Cevher Maden Ocağı projesine ÇED olumlu raporu verilmesi protesto edildi. Peri Vadisi Platformu öncülüğünde Kiğı’da düzenlenen basın açıklamasına, HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Burada bir konuşma yapan HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydermir, Kiğı Eskikavak Köyünde kurulmak istenen maden ocağının arkasında, daha önce Kiğı’da kaymakamlık yapmış bir kişinin bulunduğunu iddia ederek, doğanın tahrip edilmesine son verilmesini istedi.

CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu ise, Kiğı’da doğa tahribatına yol açacak olan maden ocağı projesine karşı olduklarını belirterek, projenin iptal edilmesini istedi.

Kurşun-Çinko-Gümüş Kompleks Cevher Maden Ocağı projesinin iptali için açılan davanın avukatlığını üstlenen Barış Yıldırım, maden ocağı için verilen ÇED olumlu kararının derhal iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da, şunları söyledi: “Daha önce bu tür projelere müdahale etmiş olsaydık buraya müdahale edilmeyecekti. Ama buraya müdahalelerde destek vermeyenler emin olsunlar ki, bir sonraki çalışma onların topraklarında olacak. Yüreğimizi, vicdanımızı, üzerinde yaşadığımız doğanın bir parçası olarak görmeliyiz. Onlar kendilerini bu toprakların efendisi olarak görüyor, biz ise birer parçası olarak görüyoruz. Dağlarımıza, köylerimize, yaylalarımıza sahip çıkmalıyız.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.