2461 okunma

“Öğretmenlerimiz İçin Gereken Her Şeyi Yapmaya Çalışıyoruz”

Eğitim Gücü Sen Kurucu Genel Başkanı Oğuz Özat; “Öğretmenlerimizin, tüm eğitim çalışanlarımızın yaşadığı her sorun, onların istekleri, hakları bizim çalışmalarımızı oluşturdu, yolumuzu belirledi. Öğretmenlerimizin huzur ve refahı için yapılması gereken her şeyi yapmaya çalışıyoruz.”

ABONE OL
Ekim 18, 2022 19:51
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Eğitim Gücü Sen Kurucu Genel Başkanı Oğuz Özat, Bingöl’de eğitim çalışanlarıyla bir araya geldi.

2021 yılı Kasım ayının başında kurulan Eğitim Gücü Sen Kurucu Genel Başkanı Oğuz Özat, Doğu turu kapsamında Bingöl’de eğitim çalışanlarıyla bir araya geldi. Eğitim Gücü Sen Kurucu Genel Başkanı Oğuz Özat ve Başkan Yardımcısı İsmail Akdağ, Bingöl İl Başkanı Okan Atar, İl Yöneticileri ve sendika üyeleri tarafından karşılandı.

Başkan Oğuz Özat, siyasi hiçbir partiye, derneği, oluşuma cemaate üye olmadıklarını söyledi. Özat, “İllaki bire birde bir siyasi yönümüz var. Üyelerimizin her birinin farklı siyasi görüşleri var Ancak sendika olarak bir siyasi çizgimiz asla yok” dedi.

Eğitim Gücü Sen Kurucu Genel Başkanı Oğuz Özat yaptığı açıklamada, ”Siyasi çatışmalarla kurulmadık. Siyasi parti veya cemaat uzantılı kurulmadık. Üyelerimiz siyasi yaftaya maruz kalmıyor. Üyelerimiz kurumlarında yanlarında bir sendika tüzel kişiliğinin gücünü hissediyor. Ne iktidarın nede muhalefetin yandaşı değiliz, ne iktidarın nede muhalefetin muhalifi de değiliz. Biz yalnızca eğitimcinin yanında olmak için yola çıktık.” ifadelerini kullandı.

Oğuz Özat, konuşmasının devamında, “Eğitimin ve çalışanlarının sorunlarına gerçek manada eğilerek, eleştiri ve yakınmadan sıyrılarak; sorunları bilen, çözümler sunan nihayet sorunların çözümü için girişimlerde bulunan, en üst perdeden tepki ortaya koyan bir noktaya taşımak istiyoruz. Eğitim çalışanlarının gerçek ve samimi sesi, onlara nefes olmak istiyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana Türkiye’de ilk kez alınan eylem kararlarına imza attık. Sendikal çalışmalarımızda hukukun üstünlüğü ilkesini benimsedik. Kısa zamanda kabul gören sendikamıza üye olmanın haklı gururunu paylaşan üyelerimizle birebir ilgileniyoruz. Sorun varsa, sendikanız var diyoruz.” dedi.

Öğretmenin yaşadığı her olayın farkında olmamız, ilgilenmemiz takdirle karşılandı diyen Özat, sözlerine şöyle devam etti:

“ Sürekli eleştiri veya övgüler sunmak yerine, sadece yaraya parmak basarak iyileştirmeye çalışmamız dikkat çekiyor. Apolitik oluşumuzun özgürlüğü ile cesurca haksızlığa ses yükseltmemiz, mücadele etmemiz dikkatleri çekiyor ve sürekli yeni üye kayıtları alıyoruz. İşimiz de gücümüz de öğretmen ve eğitim çalışanlarıdır. Dolayısıyla öğretmenlerimizin, tüm eğitim çalışanlarımızın yaşadığı her sorun, onların istekleri, hakları bizim çalışmalarımızı oluşturdu, yolumuzu belirledi. Öğretmenlerimizin huzur ve refahı için yapılması gereken her şeyi yapmaya çalışıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Öğretmenlerin açlık sınırının altından maaş aldığını belirten Başkan Özat, “ Bununla ilgili Ulus’ta bordro yırttık, basın açıklaması yaptık. Öğretmenlerimize o gün için 20 bin lira maaş talebinde bulunduk. Ev kirası, faturalar, çocuklarının eğitim giderleri, gıda masrafları… aldıkları maaşın buna yetmesi mümkün değil. Üstelik taşrada maaşlarının büyük kısmını ulaşıma harcıyorlar; öğretmenlerimiz servis ücreti yol giderlerini MEB’ten talep ettik. Üyelerimiz adına servis ücret talebi konusunda dava açtık. 2 Ciddi anlamda yetersiz kalan eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin bir maaş tutarında olmasını talep ettik.” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.