2306 okunma

Peri Vadisi’ndeki maden sahasında keşif yapıldı 

Peri Vadisi'nde ekolojik yıkıma yol açacağı gerekçesiyle köylülerin karşı çıktığı madencilik faaliyetlerine karşı açılan iptal davasında mahkeme maden sahasında keşif gerçekleştirdi.

ABONE OL
Ekim 15, 2022 21:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Kiğı ve Adaklı ilçelerine bağlı Eskikavak, İlbey, Maltepe, Aysaklı ve Mirzikan köylerinde devam eden madencilik faaliyetlerine karşı açılan iptal davasında Erzurum 2. İdare Mahkemesi heyeti bölgede keşif gerçekleştirdi. 

Köylülerin açtığı yürütmeyi durdurma ve iptal davası kapsamında yapılan keşfe dava açan köylüler ve avukatlarının yanı sıra çok sayıda köylü de katıldı. Jandarmanın yoğun güvenlik önlemleri aldığı keşif sırasında köylülerin maden sahasına girmesine izin verilmedi.

Erzurum 2. İdare Mahkemesi’nin belirlediği bilirkişi heyeti maden sahasında incelemeler yaparak davacı köylüleri ve Bingöl Metal Madencilik Şirketi yetkililerini dinledi. 

Maden projesine karşı dava açan köylülerin avukatı Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım itirazlarını bilirkişi heyetine de aktardıklarını belirterek projenin iptal edilmesini istediklerini söyledi . Yıldırım itirazlarını şöyle sıraladı: “Birincisi burası ekolojik öneme sahip bir alan, ikincisi su kaynakları tamamen yok edilecek. Üçüncüsü depremsellik açısından çok tehlikeli bir bölge. Kullanılacak dinamitler proje sahasında sismik hareketleri tetikler. Proje sahası Kuzey Anadolu fay hattı ve Doğu Anadolu fay hattının kesiştiği noktaya çok yakın. Dördüncüsü Peri Vadisi zaten barajlarla yok edildi. Kalan kısmı da maden faaliyetleri yok edilecek.”

Yıldırım açıklamanın devamında Peri Suyu’nun Fırat Havzası’nın temeli olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Burada yürütülecek kurşun çinko gümüş madencilik projesi Fırat Havzası’nı zehirler, tıpkı İliç’te olduğu gibi. Diğer bir husus bölgedeki arıcılık faaliyetleri de projeden olumsuz etkilenecektir.”

Yıldırım son olarak bölgede bulunan yaban çeşitliliğine dikkat çekerek projenin Bern Sözleşmesi ile koruma altına alınan yaban hayvanları açısından da hukuka aykırı olduğunu belirtti. 

Köylülerden Yunus Erbey ise keşif öncesi şirket yetkililerinin bölgedeki arıcıları uzaklaştırdığını söyledi. 

Erbey şunları söyledi: “Bu vadi birçok endemik bitki ve hayvan türünün yaşadığı bir vadi. Burada yoğun bir şekilde arıcılık faaliyetleri de yapılıyor. Proje gerek arıcılık faaliyetleri gerek yaban hayatı gerekse de yer altı suları açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor” 

Maden projesine karşı duyarlılık çağrısı yapan Erbey, Peri Vadisi’nin sit alanı sayılabilecek bir özelliğe sahip olduğuna dikkat çekerek maden projesine karşı çalışmalarını devam ettireceklerini ifade etti

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.