6740 okunma

Periton Diyalizi Kateteri Yerleştirme İşlemi Yapıldı

Bingöl Devlet Hastanesi Nefroloji kliniğinde Periton Diyalizi Kateteri yerleştirilmesi işlemi başarıyla gerçekleştirildi.

ABONE OL
Ağustos 25, 2022 21:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Türkiye’de Araştırma hastaneleri dahil sayılı hastanede gerçekleştirilen işlem Nefroloji Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Murt tarafından Bingöl Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirildi.

Hastaların evde kendi diyalizini yapabilmesini sağlayan, uygun şartlarda ve özverili takiple hastalara evde diyaliz konforu sunan Periton diyalizi için gerekli olan Periton Diyalizi Kateteri yerleştirilmesi işleminin, hastane bünyesinde başarıyla gerçekleştirildiği bildirildi.

Böbrek yetmezliği ileri aşamaya ulaşan hastalarda diyaliz ihtiyacı olabilmektedir. Bu durumda hemodiyaliz veya periton diyalizi uygulanabilmektedir. Diyaliz yöntemi seçimi hastanın durumuna ve tercihine göre yapılmaktadır. Hemodiyaliz, diyaliz ünitelerinde uygulanırken, periton diyalizini hastalar evlerinde yapmaktadırlar.

Nefroloji uzmanı Uz. Dr. Ahmet Murt; Periton Diyalizi Kateterinin perkütan yolla yerleştirilmesinin hasta konforu için bir avantaj olduğuna değinerek, bu işlemin Bingöl Devlet Hastanesi’nde yapılmaya başlanmasının periton diyalizini tercih edecek böbrek hastaları için büyük bir şans olduğunu dile getirdi.

Ayrıca işleme hazırlık aşamasındaki destekleri için hastanenin Radyoloji uzmanı Uz. Dr. Mazhar Yalçın’a, Anesteziyoloji uzmanı Uz. Dr. Burak Güneri’ye, Genel Cerrahi uzmanı Uz. Dr. Erhan Altıntaş’a ve tüm süreci yakından takip eden başhekim Uz. Dr. Ramazan Gengörü’ye teşekkürlerini iletti.

Uz. Dr. Ahmet Murt sözlerine şöyle devam etti: “Bingöl’de kronik böbrek yetmezliği olan hastaların hemodiyaliz ve periton diyalizi işlemleri hemşire ve tekniker arkadaşlarımızın özverili çalışmaları sayesinde kesintisiz sürdürülebilmektedir. Disiplinli çalışmaları için hemodiyaliz başhemşiresi Filiz Karasungur nezdinde tüm hemodiyaliz çalışanlarına, sorumlu hemşire Hatice Tunç Taşar yönetimindeki Nefroloji kliniği çalışanlarına ve hastalara evlerinde de 7 gün/24 saat desteğini esirgemeyen sertifikalı periton diyalizi hemşiremiz Arife Çamuka’ya çok teşekkür ediyorum.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.