Türkiye Diri Fay Haritası Güncellendi: 485 Aktif Fay Hattı Belirlendi
632 okunma

Türkiye Diri Fay Haritası Güncellendi: 485 Aktif Fay Hattı Belirlendi

Türkiye'de deprem riski yüksek bölgeler arasında yer alan illerde sarsıntılar yaşanmaya devam ediyor.

ABONE OL
Haziran 17, 2024 16:57
Türkiye Diri Fay Haritası Güncellendi: 485 Aktif Fay Hattı Belirlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) yayımladığı yenilenen Türkiye Diri Fay Haritası’na göre, ülke genelinde 45 ilde 5,5 ve üzeri büyüklükte deprem üretebilecek potansiyelde 485 diri fay bulunuyor. Deprem araştırmalarıyla ilgili çeşitli kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, MTA’nın sağladığı bu güncel verileri kullanarak çalışmalarını sürdürüyor.

Doğu Anadolu Fay Hattı ve Geçtiği İller

Doğu Anadolu Fay Hattı, Ölü Deniz Çatlağı’nın kuzey ucundaki Maraş Üçlü Bitişmesi’nden başlıyor ve Karlıova Üçlü Bitişmesi’nde Kuzey Anadolu Fayı ile birleşerek son buluyor. Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Elazığ, Bingöl, Muş, ve Erzincan gibi iller bu fay hattı üzerinde yer alıyor.

Kuzey Anadolu Fay Hattı Üzerinde Bulunan İller

Kuzey Anadolu Fay Hattı, Türkiye’nin kuzey kesiminde doğu-batı doğrultusunda uzanıyor ve Saros Körfezi’nden başlıyor, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki Aras Vadisi’ne kadar uzanıyor. Bu fay hattı boyunca Gelibolu, İzmit Körfezi, Adapazarı, Düzce-Bolu, Merzifon, Suluova, Erbaa-Niksar, Erzincan, Erzurum, Varto ve Van gibi iller yer alıyor. Ayrıca, Çanakkale, Edremit, Bursa ve İznik de bu kuşak içerisinde bulunuyor.

Batı Anadolu Fay Hattı ve Geçtiği İller

Ege Bölgesi’ndeki Bakırçay, Gediz, Küçük ve Büyük Menderes çöküntü ovaları boyunca uzanan diri fay hatları, Ayvalık, Dikili, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta ve Akşehir’i içine alıyor. Ayrıca, Burdur, Acıgöl havzalarının kenarlarında ve Sultan Dağları’nın kuzey eteklerinde de fay hatları bulunuyor.

İstanbul ve Ankara’da Diri Fay Bulunmuyor

MTA’nın diri fay haritasına göre, en uzun diri fay Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda bulunuyor. İstanbul ve Ankara’da diri fay bulunmamakla birlikte, yakınlarında bulunan diri fay hatları bu illerde de deprem riski oluşturuyor.

Birinci Derece Riskli Bölgeler

MTA’nın yenilenen haritasına göre birinci derece riskli bölgeler arasında İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik, Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt yer alıyor.

İkinci Derece Riskli Bölgeler

Tekirdağ, İstanbul, Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak, Zonguldak, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak ve Ağrı illeri ikinci derece riskli bölgeler arasında bulunuyor.

Üçüncü Derece Riskli Bölgeler

Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir illeri üçüncü derece riskli bölgeler arasında yer alıyor.

En Az Riskli Bölgeler

Türkiye Deprem Haritası’na göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman olarak belirlenmiştir.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.