495 okunma

Üniversitelerin Akademik Performans Sıralaması Belli Oldu

Bingöl Üniversitesi; 183 üniversite içinde yapılan genel sıralamada ise 59’ncu sırada yer aldı.

ABONE OL
Eylül 13, 2022 18:10
1

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) University Ranking by Academic Performance Laboratuvarı (URAP) tarafından Türkiye’deki 183 üniversitenin 2022-2023 akademik performansını gösteren veriler açıklandı.  Bu yıl, üniversitelerin akademik performansını özetleyen URAP 2022-2023 Türkiye sıralamasında, Clarivate Analytics/InCites ile YÖK’ün yayımladığı veriler kullanıldı. URAP Türkiye sıralamasında 2009 yılından bu yana 9 gösterge kullanılmaktaydı. Bu yıldan itibaren 9 göstergeye 6 yeni gösterge eklenerek toplam gösterge sayısı 15’e çıkartıldı. Üniversitelerin araştırma etkinliklerini daha hassas ölçebilmek amacıyla bu yıl üniversitelerin TÜBİTAK proje sayıları URAP göstergeleri arasına eklendi.

Üniversitelerin diğer üniversiteler ile yurt içi ve uluslararası ortak çalışma yapabilme becerilerini ölçmek amacıyla yurt içindeki üniversitelerle ortak makale sayısı ve diğer ülke üniversiteleriyle ortak makale sayısı da URAP göstergeleri arasına eklendi.

Bu yıl URAP 2022-2023 Türkiye sıralamasında 183 üniversite yer aldı. URAP Türkiye sıralamasında yükseköğretimdeki farklılıklar göz önüne alınarak, devlet-vakıf; tıp fakültesi olan-olmayan; 2000 yılı öncesi-sonrası kurulan üniversiteler kendi grupları içinde ayrıca sıralandı.

2007 yılında kurulan Bingöl Üniversitesi, URAP verilerinde değerlendirmeye alınan toplam 183 üniversitenin üçte ikisinden fazlasını geride bırakarak genel değerlendirmede 59’ncu sırada yer aldı. Bingöl Üniversitesi; 2000 yılından sonra kurulan 112 üniversite arasında 14’ncü sırada, Tıp Fakültesi olmayan 96 üniversite arasında yine 14’ncü sırada yer alırken 121 devlet üniversitesi içinde 48’nci sırada yer aldı.

“BAŞARI SIRALAMASINDAN MEMNUNUM”

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, URAP tarafından yayınlanan başarı sırlamasından memnun olduğunu belirterek, elde edilen başarının bir tesadüf olmadığını söyledi. Çapak, “Başarımız bireysel çalışmanın ürünü değildir. Biz, Bingöl Üniversitesi olarak yönetimi, akademik kadrosu, idari kadrosu ve öğrencisiyle büyük bir aileyiz. Üniversitemiz, niceliksel olarak gelişimini tamamlamak üzeredir. Artık, nitelik olarak büyüme hedefimize doğru yol alıyoruz. Gelecek yıllarda daha da iyi basamaklara yükseleceğimizden şüphe duymuyorum. Güzel bir akademik ve idari kadromuz var.  Başarımız kolektif çalışmanın eseridir. Bu başarıda emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.