500 okunma

Yılmaz “2023 ve sonrasında da Türkiye büyümeye devam edecek”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Bingöl'de basın mensupları ile bir araya geldi.

ABONE OL
Aralık 4, 2022 12:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Düzenlenen programda konuşan Yılmaz, dünyanın resesyonu tartıştığı, Avrupa’nın çok ciddi büyüme endişesi içinde olduğu bir dönemde Türkiye sanayisiyle, turizmiyle, tarımıyla, istihdamıyla, ihracatıyla büyümeye devam ettiğini belirtti. Yılmaz, “2023 ve sonrasında da Türkiye büyümeye devam edecek. Belli bir eşiğe gelmiş durumda. Bu eşiği atlamamız gerekiyor. Gelişmekte olmakta olan ülkeler liginden gelişmiş ülkeler ligine geçmemiz gerekiyor” dedi.

Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin bütçesine baktığınız zaman bugün Dünya’da en önemli meselelerden biri kamunun konumu, gerek finansal kriz, gerek kamunun konumu, gerekse son dönemlerde yaşanan Pandemi krizi devletleri ve kamuyu zor duruma düşürdü. Bir taraftan halka ve şirketlere destek verme durumunda oldular. Diğer taraftan üretim büyüme azalınca devletlerin gelirleri azaldı. Hem gelir tarafından, hem harcama tarafından, devletlerin bütçe açıkları arttı, borçlanmaları yükseldi.

Tüm dünyaya baktığınızda böyle bir durum var. Türkiye’ye baktığımızda ise çok şükür bütçemizinde kamu borç stokumuzunda iyi bir noktada olduğunu ifade edebilirim. Avrupa’ya baktığınızda kamu borçlarının milli gelire oranı yüzde 90 civarında, bazı ülkelerde yüzde yüzün üzerinde, gelişmekte olan ülkelerin kamu borç stokunun gelire oranı yüzde 60’ların üzerinde Türkiye’nin kamu borç oranı ise geçen yıl yüzde 40 civarındaydı, bu yıl biraz daha düşmesini bekliyoruz.

Yüzde 35-36’lara kadar gerilemesini bekliyoruz. Yine bütçe açıklarına baktığınız zaman dünyada birçok ülkede yüzde 6-7-8 bütçe açığı verilirken geçen yıl bizim bütçe açığı mili gelire oranı yüzde 2,6 oldu, bu yıl beklentimiz 3,4 gerçekleşmesi, gelecek yıl ön gördüğümüz yine yüzde 3 buçuk civarında dolayısıyla tüm bu olumsuzluklara rağmen bütçe performansımız ve kamu borcunun milli gelire oranıyla Türkiye gerçekten çok iyi durumda, Ak Parti hükümetinin başından beri en fazla dikkat ettiği hususlardan biri bütçe disiplini olmuştur. Bu kadar sıkıntıya rağmen bunları başardık, enerjiye geçen yıl ve bu yıl olmak üzere çok ciddi kaynaklar ayırdık. Geçen yıl doğal gaz faturasının yüzde 75’i bu yıl yüzde 80’i kamu kaynakları ve bütçe kaynaklarıyla finanse ettik. Bunu nasıl başardı Türkiye bunu büyüyerek başardı. Dünyanın küçüldüğü dönemlerde 2020 yılında Türkiye ekonomisi büyümeyi başardı. Geçen yıl son 50 yılın büyümesini başardık, yüzde 11’in üzerinde çift haneli bir büyüme gerçekleştirdik. Bu yılda yine yüzde 5 civarında yine büyüme bekliyoruz. Büyüme olduğu zaman bu tüm toplumsal kesimlere yansıdığı gibi, istihdama yansıdığı gibi, kamu gelirlerini de artırıyor. Dengelerimizi bu şekilde korumuş oluyoruz. Büyüyen Türkiye milyonlarca istihdam ürettiği gibi ihracatını 250 milyar dolar seviyesine çıkardığı gibi turizm gelirlerini 40 milyar dolara çıkardığı gibi kamu dengeleri açısından da daha avantajlı bir konuma yükseliyor. Bu da sayın cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu büyüme odaklı stratejinin ne kadar anlamlı olduğunu gösteriyor. “

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.