ATAK-DER Başkanı Özkan’dan Hoogerbeets’in Deprem Tahminine Tepki
787 okunma

ATAK-DER Başkanı Özkan’dan Hoogerbeets’in Deprem Tahminine Tepki

Afet Tespiti ve Arama Kurtarma Derneği (ATAK-DER) Kurucu Genel Başkanı Ömer Özkan, ünlü deprem tahmincisi Frank Hoogerbeets’in Tokat ve Hatay bölgelerine yönelik sosyal medya paylaşımlarına tepki gösterdi.

ABONE OL
Haziran 11, 2024 20:39
ATAK-DER Başkanı Özkan’dan Hoogerbeets’in Deprem Tahminine Tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Özkan, Tokat Hürsöz’e yaptığı açıklamada, Hoogerbeets’in 7.8 büyüklüğünde bir deprem tahmininin gerçeği yansıtmadığını belirtti.Özkan, “Öncelikle, bu arkadaşımızı biraz tanımak lazım. Herkes onu ünlü bir deprem uzmanı olarak yorumluyor. Ancak geçmiş kayıtlarında, zamanında birçok defa yersiz yere korku yarattığı da mevcuttur. Ben kısa ve net söylemek istiyorum; 7.8 büyüklüğünde bir deprem beklemiyorum. Biliyorsunuz ki biz 72 saat öncesine kadar en geç uyarılarımızı yapıyoruz. 72 saat içinde 7.8 gibi yıkıcı bir depremin herhangi bir yerde mümkün olduğunu tahmin etmiyoruz,” dedi.

Buna karşılık, Özkan bazı bölgelerde daha küçük ölçekli depremler beklediklerini ifade etti. Hatay, Sivas, Yozgat, Amasya, Samsun, Ordu ve Gümüşhane bölgelerinde 4.5-5 büyüklüğünde sallantıların olabileceğini belirtti. Ayrıca, Ankara, Kırıkkale, Eskişehir ve Kütahya bölgelerinde de 5’in üzerine çıkabilecek sarsıntılar olabileceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Özkan, Alt Akdeniz’de Denizli ve Antalya bölgelerinde 4-4.5 büyüklüğünde, Marmara’nın kıyı kesiminde ise 4.5-5 büyüklüğünde depremler olabileceğini ifade etti. Hoogerbeets’in “er ya da geç olacak” şeklindeki tahminine atıfta bulunan Özkan, bu tür öngörülerin belirsiz olduğunu ve bilimsel bir temele dayanmadığını belirtti.

ATAK-DER olarak hava radarları ve sismik istasyonlardan elde ettikleri verilerle tahmin yaptıklarını belirten Özkan, diğer jeoloji uzmanlarına saygı duyduklarını vurguladı. Tokat’ta 3.5-4.5 büyüklüğünde sarsıntılar olabileceğini söyleyen Özkan, dünyanın en büyük Japon bilim insanının Tokat’ta 7.5-8 büyüklüğünde bir deprem haritası çizdiğini, ancak Bingöl, Yedisu fay hattı veya Karlıova-Tunceli Pülümür hattında böyle bir veri olmadığını belirtti.

Özkan, “7.8 büyüklüğünde yıkıcı bir depremin tahmini verimiz mevcut değil. Bu olmayacak demek değil; belki iki saat sonra gerçekleşebilir. Ancak biz yalnızca 72 saat ilerisini görebiliyoruz. Her saat başı verilerimizi yeniliyoruz ve analiz ediyoruz. Bu analizleri yaptıktan sonra sosyal medya aracılığıyla herkese duyurmaya çalışıyoruz,” dedi.

Özkan, deprem kuşağında olan Tokat için acilen kentsel dönüşüme başlanması gerektiğini vurgulayarak, “Bugün Yeşilırmak Mahallesi’nde ve Karşıyaka Polis Karakolu çevresinde zemin sıvılaşması var. Evlerimiz suların üstünde duruyor. Bu binalar, İstanbul’da geçen haftalarda yıkılan binalar gibi yıkılmaya başlayacak. Artık kentsel dönüşümün zamanı geldi,” diye konuştu.

Son olarak, Sulusaray ve Artova’da her gün küçük depremler olduğunu belirten Özkan, “Biz bu haberleri yaparken linç edenlere sesleniyorum: Eğer bir yıkım olsaydı bunun vebalini kim taşıyacaktı? Bizler yerel ve ulusal basında sesimizi duyurduk. Teknolojiye inansın milletimiz. Yıkıcı bir veri alırsak, bunu Tokat Belediyesi ve Tokat AFAD İl Müdürlüğü’ne bildireceğiz. Kimsenin tereddüttü olmasın,” dedi. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.