534 okunma

Aydemir; “Belediyelerde Soruşturma Başlatacak Mısınız?”

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir; “Adaklı, Genç, Karlıova ve Sancak Belediyeleri hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?”

ABONE OL
Ekim 7, 2022 11:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Bingöl ilçe ve beldelerinde bulunan AK Parti belediyeleri skandal ihalelerle kamuoyu gündeminden düşmüyor” iddiasında bulunan HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için meclise önerge verdi.

Aydemir, önergesinde şu iddialara yer verdi:

“Adaklı Belediyesi ile başlayan usulsüzlük silsilesi Genç; Karlıova ve Sancak Belediyesi ile devam etmiştir. Kayyum Belediyelerinin uyguladığı sistemle hareket ettiği görülen Belediyeler bu şekilde ihaleleri yandaş şirketlere vererek halkın bütçesini pay etmektedirler.

Adaklı Belediyesinin yaklaşık 2,5 milyon TL’lik ihaleyi henüz kurulalı bir hafta olmuş ve sahibinin AKP Belediye Meclis üyesinin kardeşi olduğu şirkete vermesiyle şehirde oluşan infial, Adaklı Belediye Başkanının; ” yanlış yaptık ” itirafı ile iptal edilmiştir. Bu da gösteriyor ki kamuoyu tepkisi olmasa Adaklı halkının bütçesi bir yandaşa peşkeş çekilecekti. Daha bu olay sıcaklığını korurken peş peşe Genç, Sancak ve Karlıova Belediyelerinin de aynı usulle ihaleler yaptığı ortaya çıkmıştır. İhale tarihi ve sözleşme tarihleri arasındaki zaman dilimi de dikkat çeken bir diğer unsur olmuştur. Halkımızın bütçesini yandaşlarına peşkeş çeken Belediyeler hakkında soruşturma başlatılması ve içerikleri ile beraber sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılması tüm Bingöl halkının beklentisidir.

Bu bağlamda;

  1. Bingöl Belediyesi de dahil olmak üzere; tüm ilçe ve belde belediyelerinin bugüne kadar yaptıkları ihalelerin nasıl yapıldığını araştıracak mısınız?
  2. Yapacağınız araştırma sonucunda bulgulara göre, varsa usulsüzlük bunlar hakkında bir cezai işlem uygulayacak mısınız?
  3. Adı geçen Adaklı, Genç, Karlıova ve Sancak Belediyeleri hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?
  4. İhale ve sözleşme tarihleri arasındaki zaman dilimleri ihale kanunu ile bağdaşmıyor. Bunun nedenlerini açıklayacak mısınız?
  5. Pazarlık usulü verilen tüm ihaleleri belirleyip hepsini iptal edecek adımlar atacak mısınız?
  6. Tespit edilen usulsüzlükler sonucunda adı geçen belediyeler hakkında nasıl bir yol izleyeceksiniz?”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

matadorbet