378 okunma

Aydemir: “Son 5 Yılda Kaç Kişi Göç Etti?”

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir; “Son beş yılda Bingöl İlinden göç edenlerin sayısı kaçtır, Gençlerin göç etmelerinin önüne geçebilecek çalışmalarınız var mıdır?”

ABONE OL
Ekim 27, 2022 05:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için TBMM’ye bir soru önergesi sunan HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, son 5 yılda kentten göç edenlerin bilgisini talep etti.

Aydemir, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye genelinde yaşanan ve önünü alabilecek herhangi bir çalışma yapılmadığı görünen göç durumu Bingöl ilinde de gözle görünür şekilde artış göstermektedir. Bingöl; İlçeleri ve köylerine yaptığımız ziyaretlerde karşımıza çıkan manzara tarif edilemeyecek noktalara evrilmiştir. Özellikle genç nüfusun yoğun bir şekilde başvurdukları batıya yolculuk kendileri için bir umuda yolculuk niteliği kazanmıştır. Ailelerin bu konuda artık gençlerin önlerinde duramadıkları, yaşadıkları gelecek kaygısına karşılık veremedikleri ve çaresizce gitmek istedikleri yerlere ulaşmalarını beklemeleri acı birer hikaye olarak bizlere iletilmiştir. Köylerde bir elin parmağını geçmeyecek sayıda karşılaştığımız gençlerinde aynı yollarla ülkeyi terk edeceklerini ifade etmeleri, aidiyet duygusunun da ne denli yitirildiğini bizlere göstermiştir. Adlarını koydukları Umut Yolculuğu da birçok zorluklarla ve tehlikelerle dolu uzun bir yol. Son olarak yine Bingöl’den yurt dışına kaçak yollarla gitmek üzere yola çıkan üç gencimizin trafik kazası geçirdiklerini birisinin ağır olmak üzere üçünün de ciddi şekilde yaralandıklarını öğrenmiş bulunmaktayız. TÜİK’in yaklaşık iki yıldır göçlerle ilgili herhangi bir veri paylaşmaması da durumun vahametini gözler önüne sermektedir.

Bu bağlamda;

  1. Bingöl özelinde, Türkiye geneline yayılan yoğun göçlerin sebebini araştıracak bir çalışmanız oldu mu?
  2. Son iki yıllık göçlerle ilgili elinizde bir veri var mıdır? Var ise bunları kamuoyu ile paylaşacak mısınız?
  3. Son beş yılda Bingöl İlinden göç edenlerin sayısı kaçtır?
  4. Gençlerin göç etmelerinin önüne geçebilecek çalışmalarınız var mıdır?
  5. TÜİK’in son iki yıldır veri paylaşmamasının gerekçeleri nelerdir?”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.